KIRCAALİ "KADRİYE LATİFOVA" DEVLET MÜZİK VE DRAM TİYATROSU YENİ SEZONUN AÇILIŞINI YAPTIÇarşamba, 24 Ekim 2007

KIRCAALİ Ekim 2007 tarihinde Kırcaàli "Kadriye Latifova" Devlet Müzik ve Dram tiyatrosunun sahnesinde Karlo Goldoni'nin "Balıkçı Kavgaları" piyesinin galası yapıldı. Halk piyese yoğun ilgi gösterdi. Misafirler arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolos Yardımcısı Sn. Erim Özen , Kırcaàli Belediye Başkanı Hasan Aziz, Kırcaali Belediye Meclisi Başkanı Seyfi Necip, Belediye meclisi üyeleri yanı sıra Tekirdağ Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bir heyet de yer alıyordu.
Piyesi sahneye ünlü Bulgar yönetmen Dimitır Stoyanov koydu. Yardımcı yönetmen tiyatronun müdürü ve Dimitır Stoyanov'un öğrencisi olan Orhan Tair, koreografisini Maya Gabrovska, sahne ve kostüm tasarımını Larisa Nagorskaya üstlendi. Piyeste tiyatronun tüm aktör ekibi yanı sıra bale topluluğu da yer aldı. Dimitır Stoyanov aynı zamanda Profesör Yuliya Ognyanova'dan sonra aktörlere oyunculuk dersleri verdi. Piyeste orijinal İtalyan müziği kullanılmıştır. Olay İtalya'nın Köca kasabasında gelişiyor. İki balıkçı ailesi arasındaki sürekli hale gelen kavgalar yapılan 3 düğün ile sona eriyor.
"Balıkçı Kavgaları" piyesi 3 Aralık günü Sofya'daki "Bulgar Ordusu" tiyatrosunda da sahnelenecek.
Tiyatro aynı zamanda hazırlamış olduğu CD'de de yer alan "Sen Gelmez Oldun" türküsünün klibini çekti. Klip üç yerel televizyonda yayınlanıyor.
Tiyatro Ramazan Bayramı dolayısıyla 10 Ekim günü konser verdi. Konserde tiyatronun tüm sanatçı ekibi yer aldı. Konser Ekim ayının sonuna kadar tüm Kırcali bölgesinde verilecek.
Tiyatro 1 Kasım'dan itibaren çocuklara yönelik Donald Biset'in masallarının provalarına başlıyor. Galası Aralık ayında yapılması planlanıyor.
Ocak ayından itibaren Svetoslav Peev'in yönetmenliği altında Stanislav Stratiev'in "Roma hamamı" piyesinin provaları başlıyor. Galası Şubat ayında olması planlanıyor.
Şubat ayının sonunda Orhan Asena ve Pavel Zagrebelniy'in Hürrem Sultan piyesi üzerinde çalışmalar başlayacak. Yönetmenliğini Orhan Tair üstlenecek.DİĞER HABERLER