“KIRCAALİ” TÜRK FOLKLOR EKİBİ ROMANYA’NIN KÖSTENCE ŞEHRİ’NDE DÜZENLENEN ULUSLARARASI FESTİVALDE BULGARİSTANI BAŞARIYLA TEMSİL ETTİSalı, 07 Ekim 2008

“KIRCAALİ” TÜRK FOLKLOR EKİBİ ROMANYA’NIN KÖSTENCE ŞEHRİ’NDE DÜZENLENEN ULUSLARARASI FESTİVALDE BULGARİSTANI BAŞARIYLA TEMSİL ETTİ  02-06 Ekim 2008 tarihleri arasında Romanya'nın Köstence şehrinde düzenlenen 14. Uluslararası Türk - Tatar folklor festivaline 7 ülkeden 12 folklor ekibi katıldı. Festivalde Bulgaristan'ı "Ömer Lütfi" kültür derneği folklor ekibi başarıyla temsil etti.
Köstence Türk ve Tatarların yoğunlukla yaşadıkları bir şehir. 350 bin nüfusu olan Kara deniz kıyı şehrinde Tüklerin ve Tatarların sayısı toplam yaklaşık 30 000 kişi. Romanya'da Türkler ve Tatarlar iki birlik çatısı altında kültür faaliyetlerini sürdürmektedirler -Romanya Demokratik Türk Birliği ve Romanya Demokratik Müslüman Tatar Türkleri Birliği. Uluslararası Türk - Tatar folklor festivalini düzenleyen Romanya Demokratik Müslüman Tatar Türkleri Birliğidir. Üç gün boyunca Türkiye, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Kırım, Tataristan ve Romanya'dan katılan folklor ekipleri Köstence kültür evi salonunda ve bölgedeki Türk Tatar nüfusu bulunan köylerde gösteriler sundular.