KIRCAALİ ÜÇ GÜNDÜR 5. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ İLE COŞTUPerşembe, 13 Temmuz 2006

KIRCAALİ ÜÇ GÜNDÜR 5. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ İLE COŞTU5. Balkan Türk Folklor festivali dün akşam gerçekleşen büyük bir gala konseri ile sona erdi. Üç gün boyunca Kırcaali ili'nin 7 belediye merkezlerinde halkın yoğun katılımı ile konserler düzenlendi. 150 folklorcunun yer aldığı kapanış galasında ilk önce Kırcaali belediyesi gençlik halk oyunları ekibi hareketli danslarını sergiledi.
" İki gündür Kırcaali ilindeyim, Türkiye, Ukrayna ve Makedonya'dan gelen misafirlerin yer aldığı Mestanlı , Ardino ve diğer belediyelerde düzenlenen konserlere ilgi büyüktü. Adeta bir bayram yaşandı. Çeşitli ülkelerden gelip burada tanışap ve dostluğu pekiştirmekten daha iyi şey yoktur" diye konuşan Bulgaristan Kültür Bakanlığı genel sekreteri s-n Agnes Zaşeva, biz onun için bu festivali 10 yıldan beri destekliyoruz dedi. Gala konser Makedonya Üsküp'ten gelen "Yeni Yol" KSD folklor ekibinin türküleri ve danslarıyla devam etti. Ukraynanın Kırım bölgesinden gelen "Cemile" Tatar folklor ansabılının minik dansçıları sergiledikleri o muhteşem dansları ile seyircileri coşturdu. Ardından Zonguldak Karaelmas Üniversitesi folklor ekibi, Şumnu kadın folklor ekibi ve Kırcaali bülgesinden gelen ekiplerle devam etti. Bu festival Kırcaali Ömer Lütfi kültür derneği, Kırcaali Belediyesi ve ildeki diğer 6 belediye tarafından düzenlendi. Bulgaristan Kültür bakanlığı festivale maddi destekte bulundu.
"Kırcaalinin böyle festivalden ihtiyacı var. Birkaç ay sonra Bulgaristan AB üye olacak,ve bunun en büyük zenginliyi ise içinde bulunan çeşitli etnik gruplardır diye konuşan Kırcaali Belediye başkanı müh. Hasan Azis, festivale katılanlara teşekkür etti ve gelecek 6. Balkan Türk Festivaline şimdiden kendilerini davet etti. Festivale katılan tüm ekiplere teşekkür belgesi ve plaketler verildi.
KırcaaliHabere konuşan festivalin organizasyonunda büyük emeği geçen s-n Müzekki Ahmet şöyle dedi: " Milliyetci ATAKA partisinin provokasyonuna rağmen gösterilerimiz halkın büyük katılımı ile gerçekleşti. Bu festival 10yıldan beri düzenleniyor. İlgi gittikçe büyüyor. Kırcaali bölgesindeki 7 belediye başkanlarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu yıl ilk defa Balknlar dışından Ukrayna'dan kardeşlerimiz geldi. Bu festivalin her yıl olmasını ve artık Uluslararası Türk folklor festivaline dönüşmesi için teklifte bulunacağz.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER