KIRCAALİ'DE 6. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ DÜZENLENİYORSalı, 01 Temmuz 2008

KIRCAALİ'DE 6. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ DÜZENLENİYORKırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği tarafından bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Balkan Türk Folklor Festivali 06-10 Temmuz 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Festival Kırcaali Belediyesi'nin ve ildeki yedi belediye tarafından desteklenmektedir. Bu yıl etkinliğe katılacak olan folklor ekipleri şunlar:
Türkiye'den - Zonguldak Halay Türk halk oyunları derneği folklor ekibi, Aliağa belediyesi Folklor ekibi ve Edirne belediyesi Folklor ekibi, Yunanistan - Gümülcine Batı Trakya Yüksek Tahsilliler Derneği folklor ekibi, Makedonya - Valandova'dan Bahar Türk folklor ekibi ve Mladost Makedon folklor ekibi, Bulgaristan - Vetovo Tatar Türk'leri folklor ekibi, Kırcaali Belediyesi Bulgar folklor ekibi ve Ömer Lütfi kültür derneği Türk folklor ekibi.
Festival 07 Temmuz 2008 saat 09,30' da Kortej yürüyüşü ile başlayacak. Daha sonra saat 10,30 da Devlen Tiyatrosu önünde açılış yapılacak. Üç gün boyunca Kırcaali'nin tüm belediye merkezlerinde gösteriler yapılacak. 09 Temmuz akşamı saat 18,00'da Kırcaali Arena Spartak amfitiyatroda kapanış Gala- Konseri düzenlenecek. Gelen tüm gruplara plaketler sunulacak.

Balkan Türk folklor festivali koordinatörü sayın Müzekki Ahmet Kırcaali Haber'e şu açıklamayı yaptı:

" Balkan Türk folklor festivalini düzenleme kararını 1997 yılında aldık. Dernek Başkanımız sayın Mümün Tahir ve Ardino Belediyesi meclis üyesi sayın Yüksel İsmail ile birlikte bölgemizdeki 7 Belediye başkanını bir araya getirip festival yapma niyetimizi açıkladık. Onlarda bu olaya sıcak baktılar. İlk festivalimizi başarı ile yaptık. Tabi ki bazı aşırı milliyetçi kişiler bu olayı iyi görmediler. Ancak biz ilk festivali düzenledik ve Kırcaali'ye Balkanlarda yaşayan kardeşlerimizi bir araya topladık.
Daha sonra iki yılda bir festivalimizi düzenlemeye devam ettik. İki yıl önce beşincisi düzenlenen festival Ataka partisi taraftarları tarafından engellenmeye çalışıldı. Ancak biz buna izin vermedik türkülerimizi ve halk oyunlarımızı tüm ilde halkımız sunduk.
İnanıyorum ki bu yıl da Balkan ülkelerinde yaşayan kardeşlerimiz Kırcaalimizde güzel vakit geçirecek, halkımız da onların sunacağı türküleri ve halk oyunlarını zevkle izleyecek."


DİĞER HABERLER