KIRCAALİ'DE AŞURE GÜNÜ PROĞRAMI DÜZENLENDİÇarşamba, 14 Şubat 2007

KIRCAALİ'DE AŞURE GÜNÜ PROĞRAMI DÜZENLENDİDün akşam Kırcaali'nin Arpezos otelinin restoranında Zaman gazetesi, Kırcaali ve Koşukavak Bölge müftülükleri tarafından "Aşure günü" düzenlendi. Gelen misafirler arasında Kırcaali milletvekili Necmi Ali, Kırcaali vali yardımcısı Sebahtin Riza, belediye başkan yardımcısı Nurcan Hüseyin, Zaman gazetesi genel müdürü Kamil Demirkaya, merkez kilisenin papazı Petır Gerena ve iş adamları yer aldılar. Kırcaali'de ilk defa düzenlenen "Aşure günü" gelecek yıllarda da yapılması ve güzel bir gelenek haline dönüşmesi mesajları verildi.
Zaman gazetesinin Kıtrcaali temsilcisi Ömer Alkaç programın amacını şu sözlerle özetledi:
"Bu tür programlar Din, dil, ırk ayrımı yapılmadan İnsanlar arasında birlik ve beraberliğin sağlanması amacı ile yapılmaktadır."

Kırcaali bölge müftüsü Şabanali Ahmet aşurenin anlamını şöyle anlattı:
"İnsanlığın ikinci babası Nuh a.s. zamanında olan tufanın sona ermesi hicri takviminin muharem ayının 10a gelmesi bu gün de "Aşure günü" olarak belirlenmiştir. Gemi karaya oturunca Nuh a.s. insanları doyurmak için çare arar ve gemide kalan gıda mazemelerinden bir aş pişittirir ve bu aşa "Aşure" adı verilir. Günümüze kadar o tarihte aşure pişirilip dağıtılır. Aşurenin arapça anlamı on demektir ve aynı zamanda aşure aşı on türlü gıda mazemesinin karışımıyle hazıllanmaktadır".


DİĞER HABERLER