KIRCAALİ'DE GERB, VMRO VE ATAKA KOALİSYONU DOĞUYORPerşembe, 09 Ağustos 2007

KIRCAALİ'DE GERB, VMRO VE ATAKA KOALİSYONU DOĞUYORKırcaali belediye başkanı adayı konusunda Peder Boyan Sarıev'in adaylıktan vazgeçmesi sonrası BSP'nin içinde olmayan yeni HÖH karşıtı koalisiyon kurulmaktadır.
GERB Kırcaali il başkanı Tsvetan Tsvetanov yaptığı açıklamasında "Yerel seçimler kanununda seçim turizmi olanağına izin veren kişiler ile birlikte bizim için inisiyatif komiteye katılmak komik olur"dedi. Tsvetanov amaçlarının Kırcaali'de yaşayan Pomakları, Bulgarları ve Türkleri birleştirmek olduğunu söyledi.
VMRO lideri Krasimir Karakaçanov'a göre kabulü mümkün aday aradıklarını ancak minimum formatı VMRO, ATAKA ve GERB olarak gördüğünü açıkladı. Fakat kendisi onların adaylarının BSP'nin de içinde olduğu inisiyatif komitesi tarafından nomine edilen 15 kişinin arasından olması olanağını ortadan kaldırmadı. Kesin karar 10 gün içerisinde görüşmeler sonrası belli olacakmış.
Bagdasarov parti merkez yönetiminin memnuniyetsizliğine rağmen HÖH karşıtı koalisiyonundan vazgeçmiyor.
Bagdasarov şu açıklamayı yaptı "BSP'nin Kırcaali konusunda kesin pozisiyonu olduğunu ve o da halkın onayladığı ortak belediye başkanı adayı ve ortak belediye meclisi temsilcileri listesi desteklemektir".
İnisiyatif komitesi tarafından yapılan açıklamada Kırcaali belediye başkanı adaylığı için 15 isim belirlediği belirtildi. Peder Boyan Sarıev de bunların arasında yer aldığı, ve bu kişiler ile görüşmelerin sürdüğü söyleniyor. Fakat muhtemel aday olarak görünenlerin çoğu belediye başkanlık koltuğu için yarışmayı kabül etmedikleri belirtildi. 12 ağustosta kabül edenlerin isimleri açıklanacak. Ve ondan sonra iç seçim yapılarak aday seçilecek.
Kırcaali'de SDS ise daha yerel seçimlere nasıl katılacaklarına karar vermemişler. Kırcaali SDS lideri Dora Hristovaya göre koalisiyon olanağı üstünlük kazanıyor. Dora Hristova şu görüşü her zaman tekrarlıyor "Etnik çatışma sağa meydanı yerel seçimler için birleştiren temel olamaz".
Hristova görüşmeler için açık olduklarını fakat "büyük kardeş" olarak diğer sağa partilerin onları aramalarını beklediklerini söyledi. GERB ile olası birleşmeyi ortadan kaldırmadı fakat Boyko Borisov'un adamlarının ATAKA'nın ve BSP'nin de içinde olduğu inisiyatif komitesinde olduklarını hatırlattı.


DİĞER HABERLER