Kırcaali'de Türk Öğretmenler ve Üniversiteliler Gecesi DuzenlendiCuma, 02 Haziran 2006

Kırcaali'de Türk Öğretmenler ve Üniversiteliler Gecesi DuzenlendiDün akşam saat 17,30 da "Ömer Lütfi" Kültür Derneği'nin salonunda Filibe Üniversitesi "Lüben Karavelov "filyalinde Türkçe okuyan öğrenciler ve "Ömer Lütfi" Kültür Derneği tarafından "Öğretmenler ve Üniversiteliler Gecesi" düzenlendi. Bu organizasyona filyalin Türkçe bölümünden çok sayıda öğrenci iştirak etti. Türkçe öğretmenleri yanı sıra çok sayıda yazar, kültür alanında çalışanlar ve gazetecilerin yer aldığı böyle bir etkinliğin ilk defa düzenlendiği açıklandı.
Bu organizasyonla ilgili üniversite öğrencisi ve proğram sorumlusu Kamil Topçu Kırcaali Habere şunları söyledi:
- Bu geceyi bizler(üniversiteliler)üzerinde emeği gecmis olan öğretmenlere armağan ediyoruz, özellikle hayatını Türkçe'ye adayan sn.Aptikadir Aptişev'e, Kircaali bölgesinin Türkçe mufettişi olan sn.Harun Bekir'e, şu anda filyalimizde Türkçe dersleri veren sn.Neziha Hasan'a ve bu yıl üniversitemizden ayrılacak olan öğretmenimiz sn.Habibe Halibram'a.
Sağlık problemleri sebebiyle geceye katılamayan 30 yıldan fazla Türkçe öğretmenliği yapmış olan sn.Aptikadir Aptişev band kayıdından katılanları selamladı ve totaliter rejiminden sonra güçlüklerlen açılan üniversideki Türkçe bölümünün yeniden kapatılmasına çok üzüldüğünü söyledi.
Kircaali bölgesinin Türkçe müfettişi olan sn.Harun Bekir
konuşmasında şöyle dedi:
- Kırcaali "Lüben Karavelov" filyalinin Türkçe bölümünün kapatılması burada yaşayan Türk'lere yapılan büyük haksızlıktır. Malesef biz sesimizi çıkarmadan buna şahit oluyoruz. İki yıl sonra Türkçeyi yaşatacak ve geliştirecek insanımız azalacak. Ben buna cok üzülüyorum. Çok yerlerde bu problemi öne sürdüm ama bir netice çıkmadı. Önce okullarda çocuklarımızın Türkçe okumasını engellemeye çalıştılar, şimdi üniversitemizdeki Türkçe kolunu kapatıyorlar. Biz hepimiz birlik olmalıyız ve problemi ortaya koymalıyız. Türkçeyi yaşatmalıyız.
Türkçe bölümünün kapatılması sebebiyle ünüversiteden ayrılan sn.Habibe Halibram konuşmasında ben Türküm ve çocuklarıma mama dan önce anneyi öğretiyorum, o bizim anadilimiz onu mükemmel öğrenmeden başka dilleri öğrenemeyiz.Biz Türk'ler var oldukça burada Türkçe de yaşayacak ve yaşatmalıyız dedi.
Etkinlik şiir ve tiyatro gösterileriyle devam etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER