KIRCAALİLER YENİ YAPILAN SOKAKLARIN BİRİNE "KIRCA ALİ" İSMİNİN VERİLMESİNİ İSTİYORSalı, 13 Şubat 2007

KIRCAALİLER   YENİ YAPILAN SOKAKLARIN BİRİNE Kırcaali Belediye Meclisnin son oturumunda Belediye başkanı müh. Hasan Azis'in Vızrojdentsi semtinde yeni inşa edilen sokaklara "Delyu Haydutin", "İnce Voyvoda" gibi isimlerin teklif etmesi, kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı.
Birçok milli televizyon ekipleri bu olayı büyütüp gelecek seçimlere etkisi olacağını öne sürüyorlar. Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ partisinin Meclis üyeleri böyle tekliflerin Meclise sunulmadan önce yerel halkla danışılması gerektiğini söylüyor.
İster istemez bu teklif iki etnik grup arasında bazı tartışmalara yol açtı. Etnik Bulgarlar adı geçen haydutların Bulgaristan halkına büyük katkılarının olduğunu savunuyorlar. Diğer taraftan ise Türkler onların eşkiya olduklarını ve isimlerinin sokak adına verilmesini istemiyorlar.
Bir grup Türk asıllı Kırcaali'li Belediye Meclisine sokak isimleri için bir teklif sunmaya hazırlanıyor. Onlar için en uygun isim şehrimizin kurucusu Kırca Ali olması gerektiği öne sürülüyor. Gelecek Belediye Meclis oturumuna yeni Kırcaali sokaklarının birisine Kırca Ali ismi verilmesi ile ilgili birçok soydaşın imzası ile teklifin sunulması bekleniyor.


DİĞER HABERLER