KIRCAALİ'Yİ GÜMÜLCİNE'YE BAĞLAYACAK OTOYOLUN BULGARİSTAN GÜZERGAHI HAZIR. YUNANİSTAN İSE SINIRIN İKİ TARAFINDA DA TÜRKLERİN BULUNMASINDAN RAHATSIZ...Pazartesi, 11 Aralık 2006

KIRCAALİ'Yİ GÜMÜLCİNE'YE BAĞLAYACAK OTOYOLUN BULGARİSTAN GÜZERGAHI HAZIR. YUNANİSTAN İSE SINIRIN İKİ TARAFINDA DA TÜRKLERİN BULUNMASINDAN RAHATSIZ...Kırcaali'yi Gümülcüne'ye bağlayacak olan Makaza otoyolu yıl sonuna kadar açılacak. Açılışın Başbakan Sergey Stanişev tarafından yapılacağı bildirildi. Yolun inşaatını gerçekleştiren Türk şirketi Kiska-Turan konsorsiyum yol üzerindeki iş makinalarını çekmeye başladı.
3 buçuk yıl süren yolun inşaatı için 50 milyon Euro'luk bir kaynağın harcandığı belirtildi. Bu kaynağın büyük bir bölümünün Bulgaristan tarafında yapılan viyadük için harcandığı ifade edildi. Yunanistan'la sınırı olan Kirkovo İlçesi Belediye Başkanı Şükran İdriz, Yunan tarafının kendi bölümündeki yolun ne zaman bitireceği konusu netleşmediğini ifade ederek, bu durumun kendilerini rahatsız ettiğinin altını çizdi. İdriz, ilçe olarak bölgenin canlanması yönünde bu projeye güvendiklerini vurguladı. Kırcaali'yi Gümücine'ye bağlayacak olan Makaza yolunun açılışı Kırcaali bölgesinde sabırsızlkkla beklenirken, Yunan tarafında yolla ilgili herhangi bir gelişmenin olmadığı kaydedildi. Gümilcine'de yayımlanan Rodop Rüzgarı Gazetesi sahibi İbrahim Baltalı bu konuda şunları söyledi " Yolun Yunanistan tarafında hiçbir hareket yok. Yol henüz karayol. Daha ihaleye bile çıkarılmadı. Yol olmamasına rağmen, geçtiğimiz günlerde buraya sanki yol varmış gibi bir tabela koyuldu. Kısacası olmayan yola tabela koyuldu."
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali ve Gümülcine arasındaki mesafeyi yaklaşık bir saatte katedilmesini sağlayacak Makaza yolunun açılışı Yunanistan tarafını rahatsız ettiği vurgulanıyor. Yunanistan, sınırın iki tarafında yaşayan Türklerin bağlarını güçlendirecek olmasından dolayı Makaza yolunun açılışına sıcak bakmıyor.