KIRKLARELİ'NDEN BURGAS'A "SOYKIRIM" TEPKİSİPerşembe, 21 Ağustos 2008

KIRKLARELİ'NDEN BURGAS'A Kırklareli Belediyesi, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendiren Bulgaristan'ın Burgas Belediyesi'yle ortak gerçekleştireceği Sınır Ötesi İşbirliği Projesi protokolünü imzalamadı.
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, yaptığı açıklamada, Bulgaristan'daki 12 belediyenin, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesini üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Çağlayan, Burgas Belediyesi'yle ortaklaşa yapacakları Sınır Ötesi İşbirliği projesini imzalamadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
"Bulgaristan'daki 12 belediyenin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendirmesine yönelik aldıkları karar bizim için sürpriz oldu. Burgas Belediyesi'ne Ermeni Soykırımı ile ilgili olarak aldıkları kararların yanlış olduğunu ve bunu kınadığımızı bildirdik. Ayrıca Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği ile ilgili proje protokolünü de imzalamadık."
1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen 12 belediyenin arasında olan Dobriç Belediyesi'yle da geçmişte sıcak ilişkilerin olduğunu bildiren Çağlayan, "Dobriç Belediyesi'yle olan sıcak ilişkilerimiz bu kararın ardından sıcaklığını kaybedecek. 1 Eylüldeki Dobriç Kurtuluş Bayramı'na davet edilmiştik, bu davete katılmayacağız" diye konuştu.


DİĞER HABERLER