KİRKOVO ESKİ BELEDİYE BAŞKANI VALENTİN MANEV: HÖH YOKSUL MÜSLÜMANLARI / POMAKLARI/ SATIN ALIYORPerşembe, 08 Mart 2007

KİRKOVO ESKİ BELEDİYE BAŞKANI VALENTİN MANEV:  HÖH YOKSUL MÜSLÜMANLARI / POMAKLARI/  SATIN ALIYOR Kırcaali'de yayınlanan "Yeni Hayat" gazetesine açıklama yapan Kirkovo eski belediye başkanı Valentin Manev şöyle diyor.
" Hak ve Özgürlükler Hareketi / HÖH / Doğu Rodoplar'da aksiyonda ve gittikçe durumunu pomaklar arasında sağlamlaştırmaktadır. İnsanlar resmen iş teklifleri, devlet işi, güç ve kuvvet karşılığı satın alınmaktadırlar. Bu mümkündür çünkü ülkenin yönetiminde yer alan parti büyük finansman gücüne ve iktidara sahiptir. Bizim insanlar fakir insanlardır ve o yüzden HÖH vadetleri ile onları cezbetmektedir. HÖH hükümetten çıktığı andan itibaren bu gidiş ters yön alacaktır. Ulusal partiler Pomak sorunu olarak bilinen sorunu tanımıyorlar. Onlar bu sorunu incelemek istemiyorlar. Pomakların temsilcileri onların yönetim kadrolarına alınmıyor. Bizi sadece seçim zamanlarında hatırlıyorlar. O zamanlarda HÖH agitasyonunu yapıyor. HÖH pozisıyonunu Baş Müftülüğün yardımıyla da sağlamlaştırıyor. Din adamları aynı zamanda parti işlerini de görüyor. Eski Smolyan ve Sofya müftüsü Ali Hayreddin ile skandal, HÖH ün emirlere uymayanlarla nasıl hesaplaştığının bir örneğidir"
Bulgaristan'da Pomak partisi kurulabilir mi sorusuna Manev " Böyle bir partinin kurulmasına ihtiaç kalmadı. Artık Bulgaristanda tüm etnik toplulukların hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınmıştır." dedi.


DİĞER HABERLER