KNSB BAŞKANI JELYAZKO HRİSTOV: KIRCAALİ BÖLGESİNDE İŞÇİ TAYİNLERİNDE ETNİK AYRIMCILIK YAPILIYORCuma, 09 Mart 2007

KNSB BAŞKANI JELYAZKO HRİSTOV: KIRCAALİ BÖLGESİNDE İŞÇİ TAYİNLERİNDE ETNİK AYRIMCILIK YAPILIYOR Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu /KNSB/ başkanı dr. Jelyazko Hristov Kırcaali'de yaptığı basın toplantısında şu açıklamayı yaptı
"Azınlıkların yaşadığı bölgelerden sendikamıza çok sayıda etnik ayırımcılık üzerinden işe alınma ve işten çıkartılma sinyalleri geliyor.
Bulgar belediye başkanları Türkleri işten çıkartıyorlar. Türk belediye başkanları Bulgarları işe almıyorlar.
Kırcaali bölgesinde Türk işadamları Bulgaristan Türkleri'nin çevresinden işçileri işten çıkartıyor. Onlar da gelip bizim sendikaya şikaet ediyorlar.
İşçiler protesto edemiyorlar. Bu onlar için çok tehlikeli. Tekstil sektöründe ki, çoğunluğu Türkiye ve Yunanistan'dan olan işverenler, çalışanların sendika ve grev haklarını tanımıyorlar."
D-r Jelyazko Hristov "Böyle benzeri pratiklerden kaçınabilmek için 6 ay içerisinde parlamentoda 3 tane kanun tasarısı kabul edilmesi gerekiyor. Birinci işçiler arasında birleşme hakını garanti eden, ikincisi iş mahkemelerinin kurulması için ve üçüncüsü ise grev hakkını garanti eden kanun.
Eğer işverenler ve Hükümet KNSB'in isteklerini göz önüne almazlar ise, 1 mayıs bayram gününden prostesto gününe dönüşecek" dedi.


DİĞER HABERLER