KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (KOÜ), BULGARISTAN ÜNİVERSİTELERİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAKSalı, 05 Ağustos 2008

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (KOÜ), BULGARISTAN ÜNİVERSİTELERİ İLE  İŞBİRLİĞİ YAPACAKKocaeli Üniversitesi (KOÜ), Bulgaristan üniversiteleri ile ortak çalışma yapmak için işbirliğine başladı. 2 üniversite eğitim elemanı ve öğrenci alışverişinde bulunacak.
KOÜ eğitim alanındaki çalışmalarına devam ediyor. Şimdiye kadar 22 ülkeden 76 üniversite ile öğretim elemanı ve öğrenci değişimini içeren 90 anlaşma yapan üniversite, bu konuya verdiği önemi bir kez daha gösterdi.
Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan Kocaeli Üniversitesi bu üyeliğe Eylül 2006'da Magna Charta üyeliğini de ekledi. Üniversite bu alanda Bulgaristan üniversitelerden konuklara ev sahipliği yaptı.
Sofya "Sv. Kliment Ohritski", Sofya Teknik, Plovdiv Gıda Teknolojileri, Şumnu, Varna Teknik ve Varna Ekonomi Üniversitelerinden rektör, rektör yardımcıları ve öğretim üyelerinden oluşan 20 kişilik bir heyet Kocaeli Üniversitesi'ni ziyaret etti ve çeşitli anlaşmalar yapmak üzere görüşmeler yaptı.
Bu görüşmeler doğrultusunda öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapmayı hedefleyen üniversite yetkilileri, KOÜ'den çok etkilendiklerini dile getirdi.
Kocaeli Üniversitesi ile eğitim ve öğretim işbirliğinin çok olumlu sonuçlar getireceğini ifade eden konuk ekip, bu konuda çeşitli konularda görüşmeler yaptı ve Rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu'nu da makamında ziyaret etti.
Kocaeli'de faaliyet gösteren bir eğitim danışmanlık firması aracılığıyla ve Bekirpaşa Belediyesi'nin katkılarıyla Kocaeli'ne gelen üniversite yetkilileri ile ortak proje üretilmesi ve geliştirilmesi konusunda müzakereler yapıldı.
Ekim 2008 ayı içerisinde Tıp Fakültesi'ni incelemeleri için tekrar ziyaret etmek istediklerini bildiren konuklar, sosyal alanların gezilmesinin ardından daha sonra yine ortak çalışmalarda bulunmak üzere ayrıldı.


DİĞER HABERLER