“Kocaeli’de Yaşayan Balkanlar” Dergisi YayındaPazar, 18 Aralık 2022

“Kocaeli’de Yaşayan Balkanlar” Dergisi Yayında

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) tarafından tertiplenen ve YEDEP tarafından desteklenen ‘Kocaeli’de Yaşayan Balkanlar’ isimli projesi kapanış programı İzmit’te gerçekleşti. Önceki akşam İzmit MÜSİAD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen ve saat 19:30’de başlayan geceye bölge protokolü ile Balken kökenli Kocaelililer büyük ilgi gösterdi. Gecenin sunumunu BAL-Türk Genel Başkanı Günay Uzun yaptı.

Kocaeli’de kentlilik bilincine katkı sunmak için açılan Yerel Destek Programı (YEDEP) kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyi ile birlikte “Kocaeli’de Yaşayan Balkanlar” temalı proje birçok faaliyet ile gerçekleştirildi. Gecenin sunumunu yapan BAL-Türk Genel Başkanı Günay Uzun: “Projenin kalıcı bir eser ile Kocaeli kamuoyuna paylaşmak, Kocaeli de bu konuda bir çalışma yapmak, bilgi almak isteyenler için göç, kültürel değerler ve anılardan oluşan bu eser Bal-Türk Derneğinin Kocaeli Halkına bir armağanıdır.” dedi.

Başkan Günay Uzun emeği geçenlere teşekkür etti

Derginin giriş yazısında Balkan Türkleri Derneği (BAL-TÜRK) Genel Başkanı Günay Uzun, ” Başkan’dan Mesaj” başlığı altında şu yazıyı yazdı:

Bulgaristan’da 1984 yılında Türk ve Müslümanlara uygulanmaya başlayan asimilasyon politikası neticesinde Daha önce Bulgaristan’ın farklı şehirlerinden Kocaeli ye göç etmiş olan Bulgaristan Türkleri tarafından 1985 yılında kurulan BalTürk, 1989 Zorunlu göçü gibi Kocaeli’nin toplu halde göç aldığı bir dönemde etkin rol almıştır. Kocaeli’ye yerleşen Bulgaristan Türklerine o günlerin dernek öneticileri ve devlet yetkilileri vatandaşların barınma, İş imkânı ve adaptasyon süreçlerinde etkin rol alarak Kocaeli’de göç krizi yaşanmasının önüne geçmişlerdir.

Günümüze geldiğimizde ise hem 90’ların başında hem de daha önce Kocaeli ye göç eden Balkan Türkleri Kocaeli Sanayisinin gelişimine, eğitim seviyesinin yükselmesine, sağlık sektörünün ilerlemesine katkı sunmaya devam etmektedir. Kocaeli kentinin arkalaşmasında Bal-Türk olarak düzenlediğimiz çeşitli faaliyetler ve projeler ile Türkiye’nin farklı şehirlerine yayılmış Balkan camiasında ve uluslararası camiada Kocaeli’nin ve Bal-Türk Derneğinin adını altın harflerle yazdırmaya gayret ediyoruz.

Kocaali’de kentlilik bilincine katkı sunmak için açılan Yerel Destek Programı (YEDEP) kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyi ile birlikte “Kocaali’de Yaşayan Balkanlar” temalı projemizde birçok faaliyet ile gerçekleştirdik. Projemizi kalıcı bir eser ile Kocaeli kamuoyuna paylaşmak, Kocaeli de bu konuda bir çalışma yapmak, bilgi almak isteyenler için göç, kültürel değerler ve anılardan oluşan bu eser Bal-Türk Derneğinin Kocaeli Halkına bir armağanıdır.

“Kocaeli’de Yaşayan Balkanlar” temalı projemizin yürütülmesi için bizlere destek olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tahir Büyükakın, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Sn. Ali Korkmaz ve Projemizin Bulgaristan kısmındaki etkinliklerimizin düzenlenmesinde bize destek veren Başta Sn. İsmail Cinci olmak üzere Ribnovo, Kornitsa, Breznitsa ve Barutin Köylerinin halklarına teşekkür ederiz.

58 sayfadan oluşan “Kocaeli’de Yaşayan Balkanlar” isimli derginin içeriğinde balkan göçü konuları bulunuyor

Toplam 58 sayfadan oluşan derginin içeriği Bal-Türk Genel Başkanı Günay Uzun’un giriş yazısı ile başlıyor ve içeriğinde Bulgaristan’dan çelişti yıllarda ve en son zorunlu göçle gelen soydaşlarımızın hayat hikayeleri ile en sonunda Dünyaca gururumuz olan Merhum Halter Şampiyonumuz Naim Süleymanoğlu için de bir anma sayfası yer alıyor.

Derginin lansman gecesine yoğun ilgi oldu

Derginin İzmit’teki lansman gecesine bölgemizden yoğun ilgi ve alaka oldu. Geceye BAL-TÜRK Onursal Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Gebze’den Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu ve Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün de geceye katılanlar arasındaydı.

YILMAZ IŞIK


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER