“Köprü Dergisi Ekseninde Teşekkül Eden Makedonya Türk Edebiyatı” kitabı yayından çıktıPazartesi, 14 Kasım 2022

“Köprü Dergisi Ekseninde Teşekkül Eden Makedonya Türk Edebiyatı” kitabı yayından çıktı

“Kuzey Makedonyalı Türk şair ve yazar Mümin Ali’nin “Köprü Dergisi Ekseninde Teşekkül Eden Makedonya Türk Edebiyatı (Şiir)” kitabı Divan Yayıncılık’tan çıktı.

Divan Yayıncılık’tan konuyla ilgili yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Makedonya’da Türkçe, asırlar boyu konuşma ve yazı dilinde yaşatıl­maktadır. Osmanlı sonrası Balkanlarda Türkçe dilinde en çok kitap, ga­zete ve dergi basılan yerlerin başında Makedonya gelmektedir. Osman­lı’nın Balkanlardan çekilmesiyle birlikte yirmi birinci yüzyıla gelindiğinde Makedonya Türk Edebiyatı eski canlılığını yitirmeye başlamıştır. Özellikle Yugoslavya’nın dağılmasının ardından önemli gazete, dergiler ve yayı­nevleri teker teker yayın hayatlarına son vermiştir. Böylelikle Makedonya Türk Edebiyatı bir durgunluk dönemine girmiştir. Bu ara dönemde ede­biyatı canlandırmak adına yapılan girişimlerle yeni dergiler, kitaplar ve gazeteler yayımlanmaya başlamıştır.

Tam da bu dönemde eski nesil ve genç edebiyatçılar arasında ortak bir edebiyat zemini ihtiyacı doğmuştur. İlk sayısının Üsküp’te Türk Dili ve Edebiyatı bölümü üniversite öğrencilerinin çıkarttığı Köprü Dergisi tam da bu dönemde çıkmaya başlamıştır ve bir nevi bu durgunluğa bir son vermiştir. Bu faaliyetleri gençler üstlenmiş ve eski neslin bıraktığı yerden edebiyat bayraktarlığını devralmıştır. Köprü Dergisi, iki nesil arasında ortak bir edebiyat zemini oluşturmuştur. Farklı Balkan ülkelerinde yazan Türk edebiyatçılar ve genç kalemler, seslerini Köprü Dergisi aracılığıyla edebiyatseverlere duyurmaya başlamıştır.

Makedonya’da 20 yıldır aralıksız yayın hayatına devam eden ve ülkede­ki tek Türkçe kültür sanat ve edebiyat dergisi hüviyetine sahip olan Köprü Dergisi, bölgedeki Türklerin kültür, sanat ve edebiyat hafızası niteliği taşı­maktadır.

Çağdaş Makedonya Edebiyatı’nda müstesna yere sahip bu kıymetli  hafızayı inceleyerek büyük gayretlerle İ.Ü yüksek lisans tezi olarak ele alan şair, yazar Mümin Ali’nin çalışmasını kitaplaştırarak okuyucu karşısına sunmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayız. Balkanlardaki Türkolo­ji çalışmalarına önemli katkılar sağlayacak ve edebiyatseverlerin ilgisine mazhar olacağına inandığımız bu eseri meydana getiren değerli yazarımı­za teşekkür ediyoruz.

Bu vesileyle, Divan Yayıncılık’ın yayın faaliyetlerindeki desteklerinden ve bu kitabın yayımlanmasındaki katkılarından dolayı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’na müteşekkir olduğumuzu beyan etmek isteriz.

Divan Yayıncılık olarak, milli ve manevi kültür hafızamızın muhafa­zası ve gelecek nesillere aktarılması hususunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 Biyografi

“Edebiyatçı, şair ve yazar Mümin Ali,  Kuzey Makedonya Radoviş’te doğdu. İlköğretimini doğduğu şehirde tamamladı. Lise eğitimini İştip şehrinde bütünledikten sonra, Tetova Devlet Üniversitesinde Türkoloji bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi, Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalında tamamladı ve şu anda aynı kürsüde doktora eğitimini sürdürmektedir. KMK Bakanlığı destekleri ile EMANET “Kelimeler Ötesi” şiir kitabı Divan yayıncılıktan 2019 yılında neşredilmiştir. Aynı şekilde ikinci bilimsel kitabı “Köprü Dergisi Ekseninde Teşekkül Eden Makedonya Türk Edebiyatı (Şiir)” adıyla 2022’de yayınlanmıştır. Hâlihazırda ikinci şiir kitabı yayına hazırlanmaktadır. Ali, Timebalkan köşe Yazarlığıyla, Bağ-lar, Nüktedan, Köprü, Türkçem gibi dergilerinde şiirler, düşünce yazıları kaleme alarak eş zamanlı akademik çalışmalarını da sürdürmektedir. YTB-Heybe TV YouTube kanalı içerik üreticisi ve program sunucusudur.”

Mümin Ali

Edebiyatçı, yazar ve şair

İ.Ü, Modern Türk Edebiyatı Bilim Dalında Doktor Adayı. 

İletişim:

E-mail: aliovmumin@gmail.com


DİĞER HABERLER