KOSOVA'DA TÜRKÇE RESMİ DİL OLUYORCumartesi, 10 Mart 2007

KOSOVA'DA TÜRKÇE RESMİ DİL OLUYORKosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) bölge yetkililerinin, Mitroviça'da Türkçenin resmi dil olarak kullanılmasıyla ilgili istemini olumlu bulan Belediye Meclisi Etnik Topluluklar Komitesinin önerisi, Meclisin 41 üyesinin 39'unun oyuyla kabul edildi.

Belediye Başkanı Mursel İbrahimi, oylama öncesinde yaptığı açıklamada, Mitroviça'da Türkçenin geleneksel bir dil olarak daima konuşulduğunu belirterek, Türkçenin resmi kullanımına verilecek desteğin çok etnikli demokratik bir toplumdan yana tutumlarının en iyi kanıtı olacağını vurguladı.

Toplantıya katılan KDTP Mitroviça Şubesi Başkanı ve Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakan Vekili Ergin Köroğlu, karardan sonra Meclis üyelerine teşekkür ederek, Türkçenin Kosova ve Türkiye arasındaki çok yönlü işbirliğine yeni bir değer katacağını söyledi.

Belediye Meclisi toplantısını, Türk ve Alman medyası muhabirlerinin yanı sıra Kosova'daki Türk askerinin Mehmetçik FM radyosunda görevli asker gazeteciler de izledi.
Bu arada, Türklerin yaşadıkları yerlerde Türkçenin resmi kullanımını uygulamadan kaldıran Kosova Parlamentosunun onayladığı ilgili yasaya karşı Türklerin tepkileri sürüyor.

Yasa, sadece Prizren'de Türkçenin diğer dillerle - Arnavutça ve Sırpça- eşit olarak resmi kullanımını öngörüyor.
Kosova'da sayıları 30'u bulan Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının (TSTK), yasanın yanı sıra BM Genel Sekreterinin Kosova'nın nihai statü Özel Elçisi Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin Türkçenin hiçbir yerde anılmadığı Öneri Paketine de tepkileri sürüyor.


DİĞER HABERLER