KOSOVA'DAN ÜZÜCÜ HABERLERCumartesi, 30 Eylül 2006

KOSOVA'DAN  ÜZÜCÜ HABERLERDeğerli hemşehrilerim,

Bu gün basında yer alan bir haber nedeniyle bu açıklamayı yapmak zorunda kalmış bulunuyoruz
Nüfusunun yüzde yüze yakını müslüman olan ve içinde önemli bir Türk nüfusu barındıran Kosova da akraba topluluğumuz Arnavutlar çoğunluğu oluşturmaktadır.Yönetim bize kardeş olan Arnavutların elindedir.
Hal böyle iken Kosova dan gelen haberler fevkalade üzücü ve düşündürücüdür.
Bu habere göre;
Kosova da Eğitim Bakanlığı tarafından okullara coğrafya derslerinde kullanmak amacıyla dağıtılan haritalarda Türkiye nin güneydoğu bölgesi Kürdistan olarak gösteriliyor.
Prizren Bayram Curi İlkokulunda okul duvarlarında asılı duran ve coğrafya derslerinde kullanılan haritalarda Türkiye Cumhuriyeti yerine Anadolli ismi verildiği görülmüştür.
Söz konusu haritalarda Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını oluşturan Anadolu nun kuzeydoğusu Armenia(Ermenistan) olarak gösterilirken,güneydoğu kısmı da Kürdistan olarak yansıtılıyor.Arnavutluk tarih ders kitaplarında da öğrencilere Osmanlı ve Türkler Barbar olarak anlatılan dersler okutuluyor.(Cihan Haber Ajansı)
Rumeli-Balkan Türkleri Federasyonu olarak dost ve kardeş insanların yaşadığı bir ülkede Türkiye Cumhuriyeti ve Türkler aleyhine yapılanları kınıyoruz
Bu yanlışların derhal düzeltilmesini istiyoruz.
Ülkemizde Kosova dan göç etmiş bir çok insanımız yaşamaktadır.Kosovalı hemşehrilerimizin kurduğu bir çok derneğimiz değişik illerimizde faaliyet göstermektedir.
Başta Kosovalı hemşehrilerimiz ve onların kurduğu dernekler olan Prizrenliler,Priştineliler,İpekliler,Gilanlılar,Kosovalılar,Bursa Kosova-Üsküp Türkleri,İzmir Kosova Rumeliler,Salihli Kosovalılar,Türk-Arnavut Kardeşliği,Bursa Mamuşalılar,Kanarya Kosovalılar ve Sakarya Kosovalılar. Olmak üzere tüm dernek ve vakıflarımızı yapılanları pretostoya,konu üzerinde çalışmaya ,yaptıklarını da bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz.
Kosova,Türklere ve Türkiye ye düşman bir ülke ya da bir Ermenistan veya Kuzey Irak değildir.Böyle olmasına da asla müsaade etmeyiz.Çünkü Kosova dost ve kardeş Arnavutların idaresinde,Türklerin yaşadığı ve kopmaz gönül bağlarımızın bulunduğu bir ülkedir.
Bu sebeple bir kez daha başta Kosovalı lar olmak üzere bütün hemşehrilerimi ve Türk milletini akıl almaz saçmalıklara karşı tavır almaya ve yanlışların düzeltilmesi için girişimde bulunmaya,yapılanları da kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyoruz.
DİĞER HABERLER