KOSOVA'NIN İLK TÜRKÇE GAZETESİ KAPANDIPazartesi, 28 Temmuz 2008

KOSOVA'NIN İLK TÜRKÇE GAZETESİ KAPANDIKosova'da Türkçe yayın yapan Kosova Türklerinin ilk ve tek bağımsız gazetesi Yeni Gündem kapandı.
Balkanlarda Türkçe yayınlanan gazeteler ardı ardına kapanıyor. Kosova'da 1999 yılından beri yayın hayatında olan Yeni Gündem gazetesi 17 Temmuz 2008 tarihli 436'ncı sayısıyla birlikte kütüphanelerin tozlu rafları arasındaki yerini aldı.

Yeni Gündem Gazetesi, 1999 yılında, NATO'nun Kosova müdahalesinden sonra "Kosova'da Türk yok, sadece Türkçe konuşanlar var!" denildiği günlerde Mehmet Bütüç'ün imtiyaz sahipliğinde 24 Kasım 1999 tarihinde yayın hayatına başlamıştı.

Balkanlardaki Türk gazetelerin yayın süreleri kısalıyor

1943 yılında Yugoslavya'da yayınlamaya başlayan (Makedonya-Üsküp) Birlik gazetesi 2003 yılında yayın hayatının 60'ıncı yılında; 1969 yılında yine Yugoslavya'da (Sırbıstan-Kosova) yayımlanan Tan gazetesi 1999 yılında yayın hayatının 30'uncu yılında kapanmıştı.

Prizren'de 24 Kasım 1999'da okuyucularına merhaba diyen Yeni Dönem Gazetesi'nin yayın serencamı ise ilk iki refikinden daha kısa oldu. Sadece 10 yıl gazete bayilerine çıkabildi.

Gazete maddi sıkıntılar yaşıyordu

Özelde Kosova Türklerinin, genelde Balkanlardaki Türk toplumunun milli ve manevi hislerine tercüman olarak, Tuna boylarındaki Müslümanların meselelerine çözüm yolları arayan Yeni Gündem gazetesi son yıllarda maddi imkânsızlıklarla boğuşuyordu.

Bir süredir maddi sıkıntı içerisinde bulunan gazete yönetimi, güçlü maddi kaynaklar bulununcaya kadar gazetenin yayına ara verdi.

Türk İş Birliği ve Kalkınma Ajansı TİKA'nın maddi destekleriyle ayakta kalan gazete, bu kurumun 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren desteğini çekmesiyle birlikte zor günler geçiriyordu.

Bütüç: Varlığımıza ve dinimize sahip çıktık

Gazetenin imtiyaz sahibi Mehmet Bütüç, Yeni Gündem'in son sayısındaki yazısında, gazete yönetiminin 10 yıllık yayın hayatı boyunca Türklüğü meslek olarak görmediğine vurgu yapıyor.

Türk toplumunun çıkarlarını ön planda tutarak, hiç kimseye taviz vermeden kimliklerini koruduklarını ifade eden Bütüç yazısında okuyucularına son kez şu cümlelerle seslendi: "Tehditler oldu, her taraftan, ama dimdik, Türk kimliğini ön planda tuttuk, Türkçeyi savunduk, Türkiye'yi savunduk, Kosova'daki varlığımıza sahip çıktık, eğitimimize ve dinimize sahip çıktık, Osmanlı kültürünü canlandırdık, diğer milli mensubiyetlerle en iyi ilişkileri sağladık, aydınlarımızla beraber partimize destek sunarak bölünmesini engelledik, kapılarımızı her zaman iyi niyetli ve kendi çıkarlarını ön planda tutmayan kişilere açık tuttuk. Kosova Devletimize bağımsızlığına kadar her tür desteğimiz oldu. Sivil toplum kuruluşlarımıza her tür desteği sağladık, kapılarımız gençlere her zaman açıktı ve onlara imkanlarımız dâhilinde her zaman destek olduk, kültürümüzü savunduk..."

Gazetenin kapanmasına tepkiler

Kaynakları kesilen ve kapanma eşiğine getirilen "Yeni Dönem" Kosova Türk Medyasının ayakta kalmasının, desteklenmesinin ve soydaşlarımızın Balkanlardaki Türkçe sesinin yankılanması için sivil toplumun ve yetkili makamların el birliği içerisinde olunması, gerekli desteğin esirgenmemesi temenni edildi.

YAFEM'in 11. Türk Boyları Toplantısı çerçevesinde 22-23 Temmuz tarihlerinde Yalova'da düzenlenen 2. Türk Dünyası Medya Mensupları Buluşması'nda bir araya gelen Türk Dünyası Basın Mensupları, Balkanlar'ın güzide Türk medyasının birimi olan Yeni Dönem Gazetesi'nin kapanmasını büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, yayınladıkları basın bildirisinde, Kosova Türk medyasının ayakta kalmasının, desteklenmesinin ve soydaşlarımızın Balkanlardaki Türkçe sesinin yankılanması için sivil toplumun ve yetkili makamların el birliği içerisinde olmaları gerektiğinin altını çizerek, "Kosova'da yaşayan Türklerin tek sesi olan "Yeni Dönem" gazetesinin kapatılması haberini büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu üzüntümüzün kamuoyuna duyurulması gerektiğine inanıyoruz" denildi.

Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Arslan da Pirizrenliler web portalına gönderdiği yazıda, oldukça zor şartlarda 10 yıl yayın hayatını sürdüren Yeni Dönem gazetesinin yağmurun olmadığı bir ortamda dolu rolünü üstlendiğini belirterek, "İnşallah yağmurlu bereket günler gelir. "Yeni Dönem" yağmur gibi haberlerle dolu olarak biz okurların elinde, evinde, işyerinde okunacak gazete olarak yayın hayatına devam eder" temennisinde bulundu.


DİĞER HABERLER