KOSOVA'NIN POPÜLARİTESİCumartesi, 26 Ocak 2008

KOSOVA'NIN POPÜLARİTESİGün geçtikçe Kosova'nın popülaritesi artıyor. Kosova'nın bağımsızlık yönünde verdiği haklı çabalar, diğer ülkeler tarafından da destek görüyor. Güncel bilgilere göre, Kosova'nın bağımsızlığı, Avrupa Birliği içinde 23 ülke tarafından destekleniyor.

AB ülkeleri Kosova'nın bağımsız olmasını başından beri desteklemekteydi. Hatta son dönemde, Kosova'da görev yapmakta olan BM kuvvetlerinin görev süresinin tamamlanmasının ardından AB tarafından sağlanan güvenlik kuvvetlerinin bölgede görev yapmaya başlaması konusunda çalışmalar var. BM ve AB kuvvetleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan değiş tokuşun Kosova'da güvenliği en az tehlikeye atacak şekilde gerçekleştirilebilmesi için çeşitli formüller üretilmeye çalışılıyor.

Kosova AB'de gördüğü desteği dünya çapında yaygınlaştırmaya da başladı. Kanada, Arap ülkeleri ve ABD Kosova'nın diğer önemli müttefikleri olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar. Aslında genel resme bakıldığında Kosova'nın bağımsızlığına Sırbistan'dan ayrı olarak sadece Rusya karşı çıkıyormuş gibi görünüyor.

Bu kadar popüler olan bir bağımsızlık ilanı konusunda artık tartışmalarda boyut değiştirdi. Şimdilerde Kosova'nın bağımsızlığını ilan edip etmeyeceği tartışılmıyor. Artık Kosova'nın ne zaman bağımsızlığını ilan edeceği hakkında fikir yürütülüyor.

Kosova'nın bağımsızlığı hakkındaki tartışmaların Sırbistan'daki devlet başkanlığı seçimleri sonrası sona ermesi bekleniyor. Oysa bu konu, Kosova'nın bağımsızlığı konusundan da daha çok spekülasyona açık bir konu. Çünkü Sırbistan'da devlet başkanlığı seçimlerinin sonrasında gerginlikler yaşanması bekleniyor. Bir dengesizlik, başka bir dengesizliğe çare olabilir mi bilinmez.


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024