KRİSTALİNA GEORGİEVA - YILIN AVRUPA KOMİSERİ VE YILIN AVRUPALISICumartesi, 04 Aralık 2010

KRİSTALİNA GEORGİEVA - YILIN AVRUPA KOMİSERİ VE YILIN AVRUPALISIİkinci kez bir Bulgaristan Avrupa Komiseri Yılın Avrupa Komiseri ödülünü alıyor. Avrupa Komisyonu'nda Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Kriz Tepkisinden sorumlu Avrupa Komiseri Bulgar Kristalina Georgieva yılın Avrupalısı ve yılın Avrupa Komiseri seçildi. Bu ödüller Europeen voice prestijli yayın okurları tarafından 2001 yılından beri her sene verilir.

Bulgaristan AB üyeliğinin üç yıllık tarihinde iki komiseri oldu. İkisi de bayan. Ve daha da ilginç olanı ikisi de ödüllendirilerek bir nevi rekor kırdı. 2008 yılında Meglena Kuneva eskiden tüketicilerin haklarını savunan Komiser olarak ödüllendirilmişti. İki bayanın bu büyük ödüllere layık görülmesi ülkemizin insani potansiyelinin kalitesinin ve aynı zamanda ülkemizin ortak Avrupa sorunlarının çözümündeki katkısının kanıtıdır.

Kristalina Georgieva Bulgar Bayanlarının dünyada önemli konumlara ulaşmasına ait olumlu haberlerde yer aldı. Bunlar arasında İrina Bokova'nın UNESKO Genel Müdür görevine atanmasını belirtmeliyiz. Bununla birlikte Brezilya'nın yeni seçilen Cumhurbaşkanının Dilma Rusef'in Bulgar asıllı olmasını da ekleyebiliriz.

Kristalina Georgieva'nın 2010 yılının en iyi Avrupa Komiseri adaylığı Haiti depreminden sonra ve Pakistan sellerinden sonra meydana gelen krizlerdeki otorite ve etkili çalışmalarından dolayı öne sürüldü.
Ve gerçekten Georgieva bu göreve çok zor bir dönemde başladı. Avrupa vatandaşlarının büyük bir dayanışmasına gereksinim duyulan dramatik olaylarla dolu bir dönemde görevi üstlendi.
Ödüllendirilmesinden sonra Georgieva şöyle konuştu:

‘Avrupa vatandaşlarına minnettarım, kriz dönemlerinde insani eylemleri destekledikleri için. On Avrupalının sekizi insani yardımlar alanlarında çalışan görevlileri destekliyor Onlara da ayrıca teşekkürlerimi bildiriyorum. Ödüler için minnettarım ve özellikle yardıma ihtiyaç duyan insanlar için yaptıkları her şey için teşekkürlerimi bildiriyorum. Avrupa büyük bir trajediden sonra yeniden inşaat edildi. Savaşlar bizi birleştirdi. Dayanışma ise biz Avrupalıların kalplerinde taşıdığımız en büyük değerimizdir. Bu dayanışmayı yardıma muhtaç insanlarla paylaşmamız ise Avrupa'nın güçlü olduğunu kanıtlamaktadır. Avrupa ekonomisi hakkında endişeleri var olduğu zamanında bu ödül mütevazı bir şekilde Avrupalıların birlik içinde yaşadığı ve değerlerlimizin gücünü kanıtlamaktadır.


DİĞER HABERLER