Küçük, Bükreş'te güvenlik ve enerji hakkında üst düzey bir konferansa katıldıCuma, 04 Kasım 2022

Küçük, Bükreş'te güvenlik ve enerji hakkında üst düzey bir konferansa katıldı

Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük, dün (3 Ekim) Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Karadeniz Bölgesinde Enerji ve Güvenlik Konferansı’na katıldı.

Küçük, Bulgaristan ve Romanya'yı enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla Karadeniz sularında ortak enerji projeleri geliştirmeleri çağırısında bulundu.

Konferansta öne çıkan konular, Karadeniz'in stratejik önemi, Bulgaristan ve Romanya'nın NATO üyesi olarak konumu ve Avrupa Yeşil Anlaşması'nın Rusya'ya yönelik bir tehdit olduğuydu.

Küçük, konferansta yaptığı konuşmada, “Son yıllarda bölge, siyasi, askeri, ekonomik ve enerji yönlerini birleştiren çok dinamik bir şekilde "güç dengesi" sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bir yandan NATO ve AB'nin Karadeniz bölgesindeki varlığı Avrupa-Atlantik topluluğunun jeostratejik yönelimini değiştirdi. Diğer yandan bölge geleneksel olarak Rusya'nın onu kontrol etme konusunda büyük azmi olan Avrupa ve Asya arasında bir kavşak noktası olmuştur. Bulgaristan ve Romanya'nın stratejik konumu Karadeniz'in güvenliğine katkıda bulunabilir ve NATO'nun sağlam üyeleri olarak Rus saldırganlığını caydırmaya yardımcı olabilir. Karadeniz bir barış denizi olmalı ve Rusya'ya enerji bağımlılığını azaltmak için büyük ticaret ve transit potansiyeline sahip olmalıdır” diye kaydetti.

Küçük’ün ifadesine göre, Rusya enerjiyi bir dış politika silahı olarak kullanıyor ve petrol ve gaz krizinden kazanç sağlıyor. Diğer kaynaklardan yetersiz tedarikle birleşen savaş, AB tarafından alınan önlemlere rağmen Avrupalı ​​tüketicileri etkileyen ciddi fiyat artışlarına yol açtı. Rusya için bir tehdit olduğuna inandığı Yeşil Anlaşma'nın önemini yorumlayan Küçük, mevcut krizin bu geçişi ve yenilenebilir enerji kullanımını hızlandırmada bir ivme kazandırdığını söyledi. 2030 yılına kadar AB'deki enerji karışımının %45'i yenilenebilir enerji olmalıdır.

Küçük’ün ifadesine göre, Karadeniz bölgesi, barış ve demokrasinin hakim olup olmayacağını veya Avrupa-Atlantik alanında baskı ve tiranlığın norm olup olmayacağını belirlemede kilit rol oynayacaktır.

Konferansın ardından düzenlenen resmi törenle İlhan Küçük'e Özgürlük ve Demokrasi Enstitüsü tarafından Özgürlük Alevi Ödülü verildi. Geçmiş yıllarda önde gelen liberaller ve özgürlük ve demokrasi savaşçıları böyle bir ödül aldı.

Küçük, aynı gün Romanya Parlamentosu'nda hükümet temsilcileriyle bir dizi üst düzey toplantı yaptı.


DİĞER HABERLER