Küçük, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani ile bir araya geldiSalı, 16 Kasım 2021

Küçük, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani ile bir araya geldi

Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Daima Raportörü olan Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) AP Milletvekili İlhan Küçük, bugün Brüksel'de ülkenin Dışişleri Bakanı Buyar Osmani ile bir araya geldi.

Küçük, görüşmede şunları kaydetti: “Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'da seçimler bitti, şimdi ikili sorunları çözmek için gerçek müzakerelere başlamayı bekliyoruz. Seçim kampanyası sırasında siyasi partimiz ülkenin AB'ye katılım müzakerelerinin bir an önce başlatılmasına yönelik açık desteğini defalarca dile getirdi. HÖH için bu, bölgedeki en iyi jeostratejik yatırım olup Batı Balkanlar'da güvenlik ve barışın garantisi ve bizler bu yönde çalışmaya devam edeceğiz”.

AP Milletvekilinin ifadesine göre, net bir vizyon ve her iki tarafın da müzakerelere yönelik seferberliği ile Bulgaristan ve Kuzey Makedonya bir uzlaşma noktası bulacak ve olumlu bir gelişmeye tanık olacağız.

Buyar Osmani, aralık ayında her iki tarafın da çıkarına olan somut sonuçlara ulaşmak için toplantıların sıklaştırılacağı ve siyasi bağların güçlendirileceğini umduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı, ayrıca Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonu, bölgesel işbirliği ve Batı Balkanlar'da iyi komşuluk sürecinde ilerleme sağlanması taahhüdüne bağlı olduğunu yineledi.


DİĞER HABERLER