Küçük, Slovenya Başbakanı ile bir araya geldi, Bulgaristan'ın Schengen üyeliğini görüştülerSalı, 29 Ağustos 2023

Küçük, Slovenya Başbakanı ile bir araya geldi, Bulgaristan'ın Schengen üyeliğini görüştüler

Slovenya'ya iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren Avrupa Parlamentosu Üyesi İlhan Küçük, bu yıl "Küresel Gelecek için Dayanışma" başlığı altında düzenlenen 18. Stratejik Forum'a katıldı.

Slovenya'nın Bled şehrine yaptığı ziyaret sırasında Avrupalı Liberallerin lideri, Slovenya Başbakanı Robert Golob ve Altyapı Bakanı Alenka Bratusek ile ikili görüşmelerde bulundu.

Görüşme sırasında Slovenya Başbakanı, Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen'e katılımına verdiği desteği bir kez daha teyit etti; ona göre iki ülkenin üyeliği Avrupa Birliği'ni güçlendirecektir.

Küçük, "Dayanışmanın rolü ve küresel güvenlik konuları bugün hepimizin karşı karşıya olduğu güçlüklerin çözümünün merkezinde yer alan konulardır. Bu forum, Ukrayna'da bir yılı aşkın bir süredir devam eden savaş bağlamında özellikle önemlidir. Öte yandan, Şubat ayında Türkiye'de meydana gelen yıkıcı depremler ve Ağustos ayında Slovenya'yı vuran devasa seller gibi etkilerine her an tanık olduğumuz küresel ölçekteki iklim değişikliği. Birlikte çalışarak küresel güvenliği sağlamak, iklim değişikliği ve çatışmalara odaklanarak sadece Avrupa'da değil tüm dünyada gıda ve enerjiye erişimi sağlamak en önemli önceliğimizdir." dedi.

Küçük, mevcut uluslararası toplumun etkili işbirliğini engelleyen parçalanma ve korumacılıktan muzdarip olduğu konusunda kararlı. Küçük, daha iyi bir küresel yönetişim ve işbirliği için Avrupa'nın bu çok kutuplu dünyaya uyum sağlama sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğine inanıyor.

Bu yılki forumda mevcut küresel belirsizliğe, uluslararası toplumda azalan güvenliğe ve bu yılın küresel zorluklarının üstesinden gelmede dayanışma konusunda gelecekteki küresel zorluklara yanıtlar aranmaktadır.


DİĞER HABERLER