Küçük ve Pendarovski: Ülkelerimiz için tek yol dostluk inşa etmektirÇarşamba, 28 Nisan 2021

Küçük ve Pendarovski: Ülkelerimiz için tek yol dostluk inşa etmektirKuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük'e taahhüdü ve ülkenin çabalarını simgeleyen ve kabul edilen karar için teşekkür etti.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, AP'nin ülkeyle ilgili Daimi Raportörü İlhan Küçük ile de dahil olmak üzere bir dizi çalışma toplantısı düzenlediği Brüksel'e iki günlük bir ziyarette bulunuyor.

İkili, Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerdeki siyasi dinamikleri ve iki ülkenin karşılaştığı zorlukları ele aldı. İkisi de iki komşu ülke arasında güven ve dostluk inşa etmekten başka bir yol olmadığı konusunda hemfikir.

AP Milletvekili İlhan Küçük, "Her iki ülke de birlikte çalışmaya ve ortak iletişim noktaları bulmaya kararlı. Batı komşumuzun AB'ye katılımı sadece onun için değil, Bulgaristan için de stratejik bir öneme sahip, bu nedenle diyaloğa, samimi ilişkilere ve 2017 anlaşmasına geri dönmeye ihtiyaç var" diye konuştu.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, AP'ye genişleme sürecine verdiği sürekli destek için ve kişisel olarak AP Milletvekili ve Kuzey Makedonya Daimi Raportörü İlhan Küçük'e kabul edilen rapor için teşekkür ederek ülkenin tüm reform alanlarındaki çabalarına dikkat çekti.

Görüşmede, ikisi arasındaki konuşmanın odak noktası bu yıl Mayıs ve Haziran aylarında Avrupa Birliği içinde yapılacak toplantılar bağlamında Kuzey Makedonya'nın Avrupa entegrasyonunda ilerleme fırsatları ve iyi komşuluk ilişkileriyle ilgili oldu. Yakında hükümetler arası bir konferans düzenlemenin ve Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerini resmen başlatmanın önemi de vurgulandı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER