KÜLTÜRLER YAMBOL'DA BULUŞTUSalı, 13 Kasım 2007

KÜLTÜRLER YAMBOL'DA BULUŞTUAnadolu Folklor Vakfı Edirne Grup Başkanlığı tarafından uygulanan "Feleğin Çemberi Döndüğünde" isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında Bulgaristan'ın Yambol kentinde gösteri düzenledi.

Yambol Kültür Merkezinde düzenlenen gecede Edirne yöresinin birbirinden renkli halk oyunlarını sergileyen ekip, Bulgarlar tarafından ayakta alkışlandı.
Avrupa Birliği Ortak Küçük Projeler fonu tarafından finanse edilen, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yürütülen ve Anadolu Folklor Vakfı Edirne Grup Başkanlığı tarafından uygulanan "Feleğin Çemberi Döndüğünde" isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında vakfın halk oyunları ekibi, Bulgaristan'ın Yambol kentinde gösteri sundu.
Yambol Kültür Merkezi binasında düzenlenen etkinliği Proje Lideri Cengiz Veznikli, Proje Partneri Chitalishte Saglasie Kültür Merkezi Müdürü Mitko Filibov, Edirne Avrupa Birliği Eşgüdüm Merkezi Füsun Özerdem, Profesyonel "Tundja " grubunun başkanı Mr. Petar Dimitrov ve çok sayıda izleyici katıldı.
Gecede sahneye çıkan Anadolu Folklor Vakfı Edirne Grup Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi, birbirinden güzel sahne şovlarıyla Edirne, Artvin ve Silifke yöresi oyunlarını sahnelerken, geceye konuk olarak katılan Rumeli Türkülerini Araştırma Derneği ise seslendirdiği birbiriden neşeli Rumeli türküleriyle geceye renk kattılar.
İki komşu ülke şehirleri arasında başlatılan AB projesi sayesinde iki şehrin çocuklarının birbirlerinin kültürlerini daha yakından tanıma fırsatına ulaştıklarını ifade eden proje koordinatörü Cengiz Veznikli, " proje sayesinde iki farklı kültürün ortak noktaları olduğunu tespit ettik. Bunun yanı sıra farklı halk oyunlarında iki ülkeninde ortak kullandığı müzik aletleri olduğunua tanıklık ettik. Bu bulguları iki ülke çocuklarına da çeşitli vesilelerle anlattık. Son olarak ise proje kapsamında hazırlıklarını tamamladığımız ve içerisinde Edirne türküleri cd'si hazırladık ve birde kitap için hazırlıklarımız son aşamaya geldi" diye konuştu.


DİĞER HABERLER