Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ‘den Türkiye’ye teşekkürPazartesi, 06 Eylül 2021

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ‘den Türkiye’ye teşekkür

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) ‘nın Balkanlar ile ilgili sosyal ve kültürel çalışmaları kapsamında Kuzey Makedonya’da bulunan Türk heyeti Başbakan Zoran Zaev  ile görüştü. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca, BRTK Başkanı Sabri Mutlu ile Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan’ın da aralarında bulunduğu heyetin kabulü Başbakan Zaev’in doğum yeri olan Usturumca kentindeki başbakanlık ofisinde  gerçekleşti. 
Oldukça samimi bir ortam yaşanan görüşmede gündem iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlikti. Kuzey Makedonya’da yaşayan soydaş ve dindaşlarımızın durumlarının da ele alındığı görüşmede Türkiye’ye ve Türkiye’de yaşayan Makedonya asıllı Türk vatandaşlarına teşekkür eden Başbakan Zaev aldıkları destekten büyük bir mutlulukla söz etti. Yüzyıllardan beri Makedonya’dan Türkiye’ye göç olduğunu, bu insanların muğduriyetini gidermek için vatandaşlık yasası dahil birçok konuda yeni yasal düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Başbakan Zoran Zaev, bu konuda Kuzey Makedonya ile Türkiye arasında özel bir çalışma yapılmasını da istedi. 
İkili ilişkilerin gelişmesinden çok memnun olduğunu belirten Başbakan Zaev Türkiye’de yaşayan Makedonya göçmenlerinin anayurda ilgilerinden oldukça verimli süreçler ortaya konduğunu belirterek ‘’Ülkemizi el birliği ile yeniden inşa edeceğimizden hiç şüphem yok. Kendilerine sizlerin aracılığı ile bir kez daha teşekkür ediyorum’’ dedi. Türkiye’nin bölgedeki yapıcı politikalarını takdir ettiğini de vurgulayan Başbakan Zoran Zaev, özellikle pandemi sürecinde aldıkları destekten çok memnun olduğunu vurguladı. 
 MAKEDONYA İLE KARDEŞLİK BAĞLARIMIZ KUVVETLENİYOR
 Kuzey Makedonya ile Türkiye’nin liderliğinde Kuzey Balkanlar’da Avrupa Birliği süreci ile ilgili ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal uyum projelerinin hayata geçirilmesi için çalışma yapılması da kararlaştırılan görüşme bölge için yeni fırsatlar oluşturmaya aday bir potansiyel ortaya koydu. Kabulde Türk STK’ları ve soydaş camiası adına Başbakan Zaev’e teşekkür eden BRTK Başkanı Sabri Mutlu her zaman iyi komşuluk ve kardeşlik bağlarının geliştirilmesinden yana çaba sarfettiklerini belirtti. BRTK Başkanı Mutlu konuşmasında Kuzey Makedonya’nın AB üyeliği sürecinde Bulgaristan ile yaşadığı olumsuzluklara da değinerek, ‘’Bulgaristan bu konuda Türkiye’nin yapıcı politikalarını örnek alarak, iyi komşuluk ilişkileri bağlamında Kuzey Makedonya’nın üyeliğini engellemekten vazgeçmeli. Bulgaristan’ın bu utumunun değiştirmesi Balkan ülkeleri ve bölge açısından yeni, olumlu bir süreç başlamasına neden olacak’’ dedi. Çifte vatandaşlık konusunda Kuzey Makedonya’da yapılan yasal düzenleme için de Başbakan Zoran Zaev’e teşekkür eden Başkan Mutlu, tarihsel bir adımla kardeşler arasında köprü kurulduğunu, bunun için de müteşekkir olduklarını vurguladı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER