MANİSA VE EDİRNE VALİLERİ, KIRCAALİ VALİSİNE KONUK OLDULARPazartesi, 25 Ağustos 2008

MANİSA VE EDİRNE VALİLERİ, KIRCAALİ VALİSİNE KONUK OLDULAR22 Ağustos Cuma günü Kırcaali Valisi Angel Kocamanov Türkiye'den misafir iki valiyi karşıladı. Ziyaret, Manisa Valisi Celalettin Güvenç ve Edirne Valisi Mustafa Büyük'ün tarafından talepleri üzerine gerçekleşti. İki vali de, Kıcaalili meslektaşını aynı günde ziyaret etme kararı almışlar.
İlk görüşme öğleüstü yapıldı. Vali Kocamanov Celalettin Güvenç'e Kırcaali İlini tanıtarak turizmin ekonomik gelişmesindeki önemini anlattı. Güvenç de Manisa'nın nüfusu 1,4 milyon ve yaklaşık yarısı da Bulgaristan göçmeni olduğunu söyledi. Temelinde turizm alanında iş birliği, gelecekte iki il arasında derin ilişkiler kurulabileceği ortaya çıktı.
Böyle iş birliği Türkiye'nin Edirne İli ile de gerçekleştirilmektedir. Aynı gün öğleden sonra Vali Kocamanov Edirneli meslektaşı Mustafa Büyük'ü karşıladı. İki Valinin ilk 24 Mayıs'ta Edirne'de gerçekleşmişti. Bir hafta sonra iki ilin birlikte katılacağı, birkaç Yunan şehrinde yapılacak olan turistik fuarları açılacak. Vali Kocamanov meslektaşının Kırcaali'de turistik dernek kurulduğu hakkında bilgilendirdi. "Umut ediyoruz ki, Dernek Edirne'de kendine benzer ve güvenilir bir ortak bulabilir." diyerek altını çizdi.
Vali Kocamanov meslektaşına, sınır bölgelerinde komşu illerin su baskınları hakkında, Bulgaristan Dış İşleri Bakanı İvaylo Kalfin'le yaptığı görüşmeyi anlattı. Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan ortak erken haber verme sistemi kurulması görüşmeleri yapıldığı haberini bildirdiler. Kocamanov şunların altını çizdi: "Umut ediyoruz ki, sistemin kuruluşundan sonra, haber verme zamanı, önlemler almanız için yeterli olur."
İki misafir de Bulgaristan ve Türkiye arasındaki vize rejiminin kolaylaştırılması konusuna değindiler. Vali Kocamanov da, bunun komşu ülkeler arasındaki turizmin ve iş ortaklığının gelişmesinde faydalı olacağı görüşünü ortaya attı. Birçok kez komşularımızın gündeme getirdiği bu problemin, yetkileri dâhilinde en yakın zamanda çözülmesi için aracı olma görevini üstlendi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER