MESTANLI ‘DA HOŞGÖRÜ ÇEŞMESİSalı, 10 Mart 2009

MESTANLI ‘DA HOŞGÖRÜ ÇEŞMESİ Geçenlerde Momçilgrad kenti merkezinde hoşgörü çeşmesi hızmete açıldı. Çeşme özel mermer taşı ile kaplı olup duvarında ortaçağların en büyük feylesofu Celalettin Rumi Mevlana'nın Bulgarca ve Türkçe şu sözleri yazılı:
" Cömertlik ve yardımda akarsu gibi ol " .
Çeşmenin suyu Momçilgrad yakınlarında bulunan mukaddes Dambala dağından getirildi.
Hoşgörü çeşmesini inşa etme niyeti, birkaç yıl önce iki kardeş şehir Momçilgrad ve Saraybahçe - İzmit belediye yöneticileri görüşmeleri esnasında karara bağlandı.
Çeşmenin açılış törenine kardeş şehir Saraybahçe belediyesinden, belediye başkanı Halil Vehbi Yenice'nin başını çektiği bir heyet de iştitak etti. Açılış Mestanlı pazarı gününe rasgelmesi ile daha da mühteşem oldu. Törende Momçilgrad " Nov Jivot " kültür yurdu sanatcıları bulgarca ve türkçe türküler ve danslar icra ettiler. " Ahrida " sanat grubunun oynadığı bulgar halk oyunları, " Evredika " ve " Zeybekler " terkiplerinin icra ettiği türkü ve danslar seyirciler tarafından hararetle alkışlandı.
Açılış töreninde Momçilgrad belediye başkanı müh. Erdinç Hayrula " Ümid ediyorum ki, bu çeşme höşgörünün bir sembolu olur, kardeş şehirlerarası ilişkiler, dostluklar, kardeşlik ve yardımlaşma şu çeşmenin suyu gibi çoşar " , dedi. O, konuşmasında Saraybahçe belediye başkanı Halil Vehbi Yenice' ye, İzmit " Balkan Türkleri " derneğine ve çeşmenin yapımında emeği geçen herkese minnettarlıklarını belirtti. Başkan, çeşmenin projesini hazırlayan Mila Nikiforova' ya, bu maksatla kurulan girişim komitesine ve inşaatı gerçekleştiren Momçilgrad " Rodopstroy " firmasına da ayrıca şükranlarını sundu.
Daha sonra söz alan Saraybahçe belediye başkanı Halil Yenice " kardeş şehirlerarası yardımlaşma sözleşmesi kendi başına bir şey ifağde etmez. Önemli olan sözleşmenin icrasıdır. İki taraflı kültür, spor, ekonomi, sosyal alanlarda fikir alış verişinde bulunmalıyız. Bu girişimlerin ilki, önümüzdeki şu çeşmedir. Saraybahçe belediyesinde Balkanlardan çok göçmen var. Dedem de Yunanistan göçmeni. Türkiye, dış Türklerle daima temas halindedir. Sizin problemleriniz, bizim de problemlerimizdir. 2006 yılı ziyaretim esnasında Momçilgrad da mevcut etnik grupların barış ve dostça yaşadıklarına şahit oldum ve bu beni çok sevindirdi. Bu nedenle de çeşmeye " Hoşgörü Çeşmesi " adını verdik ve bu bizim için büyük bir önem arzetmektedir ", diye konuştu.


DİĞER HABERLER