MLEÇİNO /SÜTKESİ/, GÖNLÜNÜZÜ TEDAVİ EDEBİLECEĞİNİZ YERDİRCumartesi, 15 Kasım 2008

MLEÇİNO /SÜTKESİ/, GÖNLÜNÜZÜ TEDAVİ EDEBİLECEĞİNİZ YERDİRArdino'nun Mleçino köyü, Kırcaali bölgesinin yaşanacak en güzel yerlerinden biridir. Köy, güzel doğası olan Rodop Dağının eteklerine yerleşmiştir. Buraya geldiğiniz ilk aylarda sessizliği, sükuneti ve temiz havayı hissedebilirsiniz. Mleçino büyük şehrin stresinden kurtularak gideceğiniz en iyi yerdir, burada enerji ve güç kazanabilirsiniz.
Köy halkı 500 kişiden ibarettir, fakat yaz günleri bu sayı ikiye katlanıyor, sebebi ise Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'ye göç edenlerin geriye dönmeleridir. Göç edenlerin birçoğu baba evlerini tamir ediyor, bahçelerini düzenliyor ve tatile geliyor. Onlarla birlikte de köy halkı evlerini itinayla tamir ediyor. Yabancılar da bölgedeki evlere ilgi duyuyor. Köy halkı, bunun Mleçino'da daha uzun yıllar yaşam olacağının bir göstergesi olduğunu söylüyor.
Köyün muhtarı Hidayet Ali köy hakkında şunları söyledi: "Köy, Ardino belediyesinin büyük idare merkezlerinden biridir. Köy muhtarlığında tüm bölgenin sicil kayıtları korunmaktadır. Muhtarlığın başlıca hedefi ise vatandaşlara çabuk ve kaliteli hizmet sunmaktır. Ne yazık ki, hala köyde internet bağlantısı yoktur. Mleçino'nun merkezinden üç yol ayrılmakta: ilki Kırcaali yolu, ikincisi "Beli Brezi" Turistik Merkez ve Ardino yolu, üçüncüsü de "Mleçino" dağ evine ve Gorno Prahovo, Dolno Prahovo ile Başevo köylerine giden yoldur. Bu yol kesimlerinden köy muhtarlığı, Ardino yolunun 7 kilometresini ve Kırcaali ana yolunun 5 kilometresini idare etmekte. Bu yol kesimleri dışında İskra köyüne ve Bryanevo, Karabaş, Golitsa ve Oslets mahallelerine giden 13 kilometrelik asfaltlı ve kara yol kesimlerini de idare etmekte.
Muhtarlıkta bu yıl çok önemli projeler gerçekleştirildi. İskra köyü yolunun1800 metrelik kesimi ve Bryanevo Mahallesi yolu asfaltlandı. Muhtarlığın tüm köy ve mahallelerinde yeni sokak lambaları monte edildi, sağlık ocakları da tamir edildi. Kendi su ve kanalizasyon sistemi olan kasaphane kuruldu."
Köy muhtarı, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad'a köy ve mahallelerin sorunlarının çözümlemesinde yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etti.
Mleçino köyünün sağlık merkezi de var, ancak birçok köylünün sağlık sigortası olmadığından, devamlı doktorları yok. Sağlık merkezinde haftada iki gün çalışan diş doktoru da var. Bir zamanlar bu sağlık ocağında doğumhane bile varmış.
"Hristo Smirnenski" İlk Okulunun üç birleştirilmiş sınıfında 25 öğrenci okumakta, anaokulunu ise 10 çocuk ziyaret etmekte.
Bölge halkı hayvancılıkla geçinmektedir. Hayvan sahipleri bir iki ineğe bakarak litresini 60-70 stotinkaya sütünü satmakta. Ne yazık ki köy halkının birçoğu tarım işçisi olarak kağıda geçmediğinden devlet yardımlarından yararlanamamakta.
Yaz günleri Mleçinolular akçaağaç yaprakları toplamakta. Kurutulan yapraklar ise "Rodopska Krepost" kooperatifi tarafından satın alınmakta. Köy erkekleri ülke içinde ve dışında inşaat ustası olarak çalışmakta. Köyün merkezinde dikiş atölyesi bulunmakta, burada 40 kişi çalışmakta. Köyde İrlanda başkentinin adını taşıyan "Dublin" oteli de var.
Mleçino merkezindeki Gençler Evi binası ilginç mimarisiyle misafirlerin ilgisini çekmekte. Bu binada "Lüben Karavelov" Okuma Evi de bulunmakta. Şu anda kütüphanesi 9 000 adet kitaba sahiptir. Kültür Bakanlığı kütüphaneye kitap bağışında bulunmuştur.
Her yıl Temmuz ayının son Cumartesi gününde Mleçinolular köy mevlidi düzenlemekte. 24 Aralık Mleçino köyü günüdür. Bu tarihte, 1984 yılının Aralık ayında yaşanan Ad Değiştirme olaylarını anma töreni gerçekleştiriliyor.^


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER