Momçilgrad'da Dünya Günü kutlamasıCuma, 22 Nisan 2016

Momçilgrad'da Dünya Günü kutlaması 22 Nisan-Dünya Günü münasebetiyle Çocuk Suçluluğu ile Mücadele Komisyonu Eylem Planı doğrultusunda Toplumsal Destek Merkezi ile ortaklaşa olarak 21 Nisan 2016 tarihinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasındaki Nuri Adalı Parkı'nda "Doğanın Armağanları" başlığı altında 3-5.sınıf öğrencilerinin katıldığı bir yarışma gerçekleştirildi.

İlçedeki okulların bir kısmını temsil eden dört öğrenciden oluşan beş takım birkaç aşamada mücadele ettiler. Öğrenciler, bitki ve hayvan sınıflandırmasına ilişkin soruları ekip halinde cevapladılar. Sadece küçük bir sünger ve plastik bardak yardımıyla suyun bir sıvı ölçü aletinden başka ölçü aletine aktarılmasında el becerisi ve kusursuzluk sergilenen anlar vardı. Hayvanların çeşitli parçalarının birleştirilmesi aşamaları, doğada su döngüsünün tasvir edilmesi ve sebzelerin ve meyvelerin ayrılarak dizilmesinde de el becerisi ve hızlılık dönüm noktasıydı.

Doğa bilimleri ile ilgili bilgiler gerektiren seyircilere yöneltilen sorular da vardı. Doğru cevap veren seyirciler, defter, kalem ve resim çizmek için pastel boya gibi hediyelerle ödüllendirildi.
Katılımcıların gözleri bağlı halde üç lokmada sadece tatlarından meyve veya sebzeyi veya açık gözlerle içtikleri çayda kullanılan şifalı bitkiyi tanıdıkları yarışma aşaması gerçek bir atraksiyona dönüştü.

Bireysel katılımcı gerektiren her bir aşamada takımların temsilcileri her birisinin mücadelede yer alabilmesi için sıralandılar.

Final oyundan önce iki takım eşit sayıda 9'ar puana sahipti, fakat üçüncü bir takımın puanı da onlarınkine yakın sayıdaydı, çünkü son turda meyve ve sebze salatası tanıtımından başka takımlara ikebana (çiçek düzenleme), amblem ve takım forması için de puan verilecekti. Tabii ki, hızlılık ve tüm ürünlerin kullanımı için verilen puanlar katılımcıların hayal gücünü uyandırdı.

Zvezdel (Gökviran) Nikola Yonkov Vaptsarov İlköğretim Okulu takımı verilen ödevleri en iyi şekilde yerine getirerek, birinciliği elde etti. Bununla Çocuk Suçluluğu ile Mücadele Komisyonu tarafından organize edilen bir günlük geziden ibaret ödülü hak etti.

Katılımcılar ve seyircilerin neşesini artırmak için Belediye Çocuk Kompleksi'nin çatısı altındaki Ani Başeva yönetmenliğindeki Çocuk Folklor Grubu türküler söyledi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER