MÜH.HASAN AZİS PLOVDİV PEDERİ NİKOLAY İLE GÖRÜŞTÜPazartesi, 09 Mart 2009

MÜH.HASAN  AZİS PLOVDİV PEDERİ NİKOLAY İLE GÖRÜŞTÜGeçen hafta Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis Plovdiv Pederi Nikolay'a, Georgi Dimitrov'un eski anıtı yerine Aziz Georgi sembolünün konulması hakkındaki fikirleri sundu. Peder Nikolay'ın daveti üzerine gerçekleşen görüşmede Kırcaali papazı Petır da yer aldı. Görüşmede Belediye Başkanı Peder'e şu ana kadar gelen fikir projelerini ve Kırcaali vatandaşlarından bölgenin değerlendirilmesi için yaptıkları teklif ve önerileri tanıttı. Müh. Azis, Aziz Georgi Anıtı fikri altına şehrimizden 100 vatandaşın imza attığını belirtti.
Peder Nikolay kamu merkezi yerine, Aziz'e anıt yapılmasını tercih ettiğini söyledi. Peder, Aziz Georgi Anıtının kurulmasıyla ilgili Kırcaali Blediyesi'nin gelecekteki faaliyetleri ile ilgili bilgi almak amacıyla tekrar görüşme teklifinde bulundu.
Öte yandan Eski Milletvekili Nurettin Mehmet Kırcaali Haber gazetesine yaptığı açıklamasında Aziz Georgi'nin Hıristiyan sembolü olduğunu ve bunun Kırcaali merkezinde yer alması uygun olmadığını belirtti. Nurettin Mehmet bununla ilgili üç yüz den fazla imza topladığını da bildirdi.
Nurettin Mehmet " Bulgaristan devleti ebedileitirmek amacı ile Kiril alfabesi ve devletin ilk kurucusu Kubrat ve ya Asparuh olması daha elverişli olacağı düşüncesindeyim." dedi.


DİĞER HABERLER