Mustafa Karadayı, ALDE üyesi parti liderlerinin toplantısına katıldıCuma, 25 Mart 2022

Mustafa Karadayı, ALDE üyesi parti liderlerinin toplantısına katıldı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Ukrayna'ya yardım edilmesine yönelik ek önlemlerin görüşüldüğü Brüksel'deki Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı’nın (ALDE Partisi) liderlik toplantısına katıldı.

ALDE Eş Başkanı İlhan Küçük, ALDE üyesi 30'dan fazla parti liderinin katıldığı toplantıya ev sahipliği yaptı. Onların arasında Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olga Stafanişina ve Avrupa Parlamentosu Renew Europe Grubu Başkanı Stefan Sejourne da vardı.

Zirve toplantısında liberaller, Ukrayna halkına tam desteklerini ve onun gösterdiği cesareti dile getirdiler. ALDE üyesi parti liderlerine göre, Ukrayna dünyaya Rusya’nın saldırganlığı karşısında her gün ne yaptığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda savaşın ortasında Ukrayna'nın parlamenter demokrasiye bağlılığının ne kadar güçlü olduğunu da gösteriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karadayı, “Dünyaya güçlü bir mesaj gönderdik, yani: Liberaller Ukrayna'nın yanında. Üye partilerimiz ve liberal liderlerimiz, en başından beri sadece dayanışma göstermekle kalmayıp, aynı zamanda kararlı adımlar da attık. Liberallerin başını çektiği AB hükümetlerinin ve başkanlığını Charles Michel'in yaptığı Avrupa Konseyi'nin bu acımasız savaşa karşı en sert önlemleri alması bir tesadüf değildir” dedi.

Zirve toplantısında mülteci krizi ve Avrupa'nın on yıllardır görmediği insani felaketi ele alındı ​​ve Avrupa ülkelerinin savaştan kaçan insanları kabul etmeye devam etmesi gerektiği açıklandı. Yaklaşık 4 milyon Ukraynalı mülteci ve toplam 11 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Liberal liderler, insani krizin üstesinden gelme sürecine dahil olan Ukrayna'nın komşularının, uluslararası örgütlerin ve sivil toplum örgütlerinin daha fazla desteklenmesi gerektiği konusunda anlaştılar.

Katılımcılar, ayrıca dün yine Brüksel'de gerçekleşen AB Konseyi toplantısı ve NATO Zirvesi’nin gündemindeki maddeleri tartıştı ve görüşlerini paylaştı. Toplantılar, Ukrayna'ya karşı askeri saldırganlığının ardından Rusya'ya uygulanan yaptırımların ekonomik ve mali sonuçları ve İttifak'ın doğu kanadının güçlendirilmesi üzerinde odaklandı. Forumlar birlik, esneklik ve saldırganlığa karşı cesur eylem ihtiyacını vurguladı.


DİĞER HABERLER