OSMANGAZİ BELEDİYESİ, KIRCAALİ'YE DE YATIRIM YAPIYORSalı, 21 Ekim 2008

OSMANGAZİ BELEDİYESİ, KIRCAALİ'YE DE YATIRIM YAPIYOROsmangazi Belediyesi'nin öncülük ettiği yatırımların açılışına katılmak üzere meclis üyeleri, işadamları, sivil tolum örgütü temsilcilerinden oluşan kalabalık bir heyetle Bulgaristan'ın Kırcaali şehrine çıkarma yaptı.
Osmangazi Belediyesi'nce Dedeler köyü okulunun yenilenmesi, çocuk parkı ve Koşukavak - Egrek Köyü Camii'nin minaresinin yaptırılması nedeniyle düzenlenen törenler büyük ilgi gördü. Törenlere Bulgaristan'ın Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, belediye başkanları, belediye meclis başkanı ve meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.


Bulgaristan programı, Kırcaali Belediyesi binasında, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz arasında kardeşlik protokolünün imzalanmasıyla başladı. Törende konuşan Başkan Altepe, "İki dost ülke, iki kardeş şehrin ilişkisi yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Bizler aradaki dostluğu atılan somut adımlarla pekiştiriyoruz." dedi.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ise, "Hayata geçirilen projeler, atılan somut adımlar bugün imzaladığımız kardeşlik protokolünü daha anlamlı hale getirmiştir." diye konuştu.

Kardeşlik protokolü imza töreninin ardında belediye binasının bahçesine 'kardeşlik fidanı' dikildi. Başkan Altepe ve Başkan Aziz, birlikte diktikleri fidanın ikili ilişkileri gibi kök salacağını dile getirdi.

Osmangazi Belediyesi'nce yaptırılan çocuk parkının açılışında, çocukların, dans, müzik ve folklorik gösterilerinin ardından açılış kurdelesi kesildi.

Başkan Altepe ve Başkan Aziz'e kurdele kesiminde Bursa'dan törenlere katılan heyet de eşlik etti. Parkın yapımına sponsor olan işadamlarına ve Başkan Altepe'ye katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Günün üçüncü töreni, Dedeler köyünde baştan aşağıya yenilenen köy okulunda düzenlendi. Çatısı, dış cephesi, sınıfları, araç gereci baştan aşağıya yenilenen okulun yeniden eğitim öğretime hazır hale getirilmesi nedeniyle düzenlenen törende büyük bir coşku vardı. Öğrencilerin hazırladığı gösteriler büyük beğeni topladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mukkades Nalbant, törende yaptığı konuşmada, Başkan Altepe'ye eğitime katkılarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Altepe ise, iki şehrin halklarının kardeşliğine vurgu yaptığı konuşmasında, "İki dost ülke Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da gelişiyor." ifadesini kullandı.

Altepe, Bursa'da inşa ettikleri konsolosluk binasının bunun en güzel göstergesi olduğunu belirterek, benzer projelerin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğini söyledi.