Osmanlı Hanedanından Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu İzmit'e geldiÇarşamba, 20 Şubat 2013

Osmanlı Hanedanından Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu İzmit'e geldiOsmanlı Hanedanının ülkemizde yaşayan Genç Temsilcilerinden Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, Dedesi Sultan 2.Abdülhamit Hanının yaşamından kesitlerin sahnelendiği ‘ Eskitilmiş Kılıç ‘ adlı oyunu izlemek için İzmit'e geldi.

Senaryosunu Mustafa Akif Ekşi'nin yazdığı Cümle Sanat Yapım'ın güçlü bir oyuncu kadrosuyla sahnelenen ‘ Eskitilmiş Kılıç ‘ adlı oyunun Yahya Kaptan SDKM'deki gösterimine tarih ve tiyatro severler büyük ilgi gösterirken çok sayıda kişinin salon dolduktan sonra oyunu ayakta izlediği gözlendi.

Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde 33 yıl tahta oturan Sultan 2.Abdülhamit Hanın özellikle dış baskılara karşı ve parçalanmaya karşı yaptığı siyasi mücadelenin anlatıldığı ‘ Eskitilmiş Kılıç ‘ adlı İzmit Belediyesi'nin katkılarıyla sahnelenen oyunda 100 yıl öncesinde Türkiye üzerine oynanan oyunlar gözler önüne serilirken bazı sahnelerde duygulanan seyirciler oyuncuları sık sık çoşkuyla alkışladı.

Seyircilerin zaman zaman duygulanarak seyrettiği ‘Eskitilmiş Kılıç' oyunu izlemek üzere yakın dostu Rumelili İşadamı Dulkadirzade Halil Dokuzlar'ın davetiyle İzmit'e gelen Osmanlı Hanedanın genç temsilcisi Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu'na oyun öncesi ve sonrası büyük ilgi gösterilirken çok sayıda kişi hatıra fotoğrafı çektirdi.

Oyun öncesi İzmitli dostları Halil Dokuzlar ve Süleyman Durak tarafından Maçka Restoranda ağırlanan Osmanlı Hanedanın genç temsilcisi Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu'na tarih meraklıları özellikle Osmanoğullarının sürgünde yaşadıkları yıllar ve günümüzdeki yaşamlarıyla ilgili sorular soruldu. Televizyonlardaki tarihi dizilerle ilgili soruları da yanıtlayan Şehzade Osmanoğlu başta kıyafetler ve saray yaşamı ile ilgili sahnelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, ‘ Osmanlı'nın son döneminde yaşananları tarihi gerçekleri göz önüne sererek anlatılacağı Abdülhamit Hanı anlatan bir film projesine de danışmanlık yapacağım.' dedi. Bir Bölümünün Sekapark içindeki film platosunda çekilebileceği belirtilen filmin ‘ Eskitilmiş Kılıç ‘ adlı oyunun beyazperdeye uyarlanması olması bekleniyor.

Oyun sonrası Adazza Restorana da uğrayan Osmanlı Hanedanın genç temsilcisi Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu'nu Ak Parti Merkez İlçe Gençlik Kolu Başkanı Muharrem Tutuş ve yönetim Kurulu üyeleri ziyaret ederek sohbet ettiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER