PIRVANOV TÜRKİYE'YE GİTTİ, EŞİ İSE GİTMEKTEN SON ANDA VAZGEÇTİSalı, 16 Aralık 2008

PIRVANOV TÜRKİYE'YE GİTTİ, EŞİ İSE GİTMEKTEN SON ANDA VAZGEÇTİ Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un bugün başlayan Türkiye ziyaretine eşinin son anda katılmama kararı alması eleştiri konusu oldu.
Trud gazetesi, "protokole aykırı davranan" Zorka Pırvanova'nın, ziyaret programı sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile, özel olarak hazırlanan bir programa katılması gerektiğini yazdı.
Trud gazetesi, Zorka Pırvanova'nın ziyarete katılmama kararını "beklenmedik ve garip" olarak nitelendirdi.
Gazete, aradığı Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden bu kararla ilgili tatmin edici bir açıklama alamadığını kaydetti.

BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI PIRVANOV, TÜRKİYE'NİN AB PERSPEKTİFİNİ DESTEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

Pırvanov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, son 10 yıl içinde iki ülke arasında son derece faal ve dinamik bir siyasi diyalog bulunduğunu ve ilişkilerin, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana en dinamik dönemini yaşadığını söyledi.


Konuk Cumhurbaşkanı, bu diyaloğun sonuçlarını son birkaç yılda gördüklerini, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolardan 5 milyar dolara yükseldiğini ve yükselmeye de devam ettiğini bildirdi.

İki ülke arasında güvenin oluşturulmasına katkı sağlayan bir diğer etkenin de Bulgaristanlı Türklerin en çok Türkiye'yi tercih etmesi olduğunu ifade eden Pırvanov, Bulgaristan NATO üyeliğine adayken Türkiye'nin çok ciddi şekilde desteklediğini hatırlatarak, aynı şekilde Bulgaristan'ın da Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini söyledi.

Pırvanov, Bulgaristan olarak AB genişlemesini desteklediklerini ve tüm komşularının AB üyesi olmasını istediklerini belirterek, "Tabii ki her bir ülke kaydettiği ilerleme ve başarılara göre değerlendirilecek" dedi.

Gül ile ele aldıkları konular arasında enerji alanının da büyük önem taşıdığını kaydeden Pırvanov, sözlerine şöyle devam etti:

"Enerji alanındaki işbirliğimizi ilişkilerimizde öncelik haline getirmemiz gerekiyor. 20 yıldan fazla süreden beri Bulgaristan Rus gazının Türkiye'ye taşınmasında güvenli bir partner olmuştur ve biz bu güvenin ileride devam edeceğini garanti ediyoruz.

Günümüzde Bulgaristan çok farklı kaynaklardan doğal gaz temin etmeye başlıyor. Mesela doğal gaz nakli konusunda Azerbaycan ve Mısır ile sağlanan mutabakatlarımız var. Aynı zamanda ümit ediyorum ki Türkmenistan ile anlaşma yapacağız. Ve ümit ederim ki bu kapsamda Türkiye de bu doğal gazın Bulgaristan'a taşınması konusunda teminat verecektir ve bu konuda destek olacaktır. Yunanistan ve İtalya'ya giden boru hatlarını kullanarak Bulgaristan'ın da bu doğal gazın taşınmasında yardımcı olacağını düşünüyorum. Ve biz bekliyoruz ki, Bulgaristan'a yapılacak doğal gaz nakli, aynı şekilde Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye yapılan doğal gaz nakli gibi mütekabiliyet ilkesine dayanarak yapılacak."

Pırvanov, Nabucco projesi konusunda da çalışmaya hazır olduklarını bir kez daha teyit ettiklerini belirterek, bu projenin Avrupa'nın enerji ihtiyacını temin edeceğini kaydetti.

Gül'ü önümüzdeki yıl Nisan ayında Bulgaristan'da düzenlenecek enerji forumuna davet ettiklerini ve davetlerinin kabul edilmesinden çok mutlu olduklarını bildiren Pırvanov, kendisinin de gelecek yıl bahar aylarında Türkiye'de düzenlenecek Medeniyetler İttifakı zirvesine katılacağını söyledi.DİĞER HABERLER