RAİF FAİK: 'HALTERE KÜÇÜK YAŞLARDA BAŞLANMALI'Perşembe, 05 Şubat 2009

RAİF FAİK: 'HALTERE KÜÇÜK YAŞLARDA BAŞLANMALI'Bulgaristan halter sporunda üstün başarılara imza atmış, ancak sağlık nedenlerinden dolayı halteri bırakmak zorunda kalan Raif Faik Raif, bu sporu yapmak isteyenlere önemli tavsiyelerde bulundu.
Bulgaristan'da yetişen ve halterde birçok şampiyonluklar kazanan Raif, halterci olmak isteyenlere 8 veya 9 yaşlarında bu spora başlamasını tavsiye ediyor. İyi bir halterci olabilmek günde ortalama 2 saat çalışarak en az 5 yıl çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Raif, bol bol yemek yemelerini, hamurdan ve patatesten uzak durmalarını ve önemlisi de sabrederek çok çalışmaları tavsiyesinde bulundu.
Halterin çok zor bir spor dalı olduğunu vurgulayan Raif Raif, haltere küçük yaşta başlanması gerektiğini, bel ağrısı olmayan travma geçirmeyen, kırık ya da çıkığı olmayan herkesin bu sporu yapabileceğini, fakat mutlaka bir antrenör gözetiminde yapılması gerektiğini kaydetti.
1975 Haskovo doğumlu olan Raif, haltere Smolyan şehrinde başlamış. 1985 yılında Rodopi Smolyan takımında haltere başlayan Raif, ilk birincilik madalyasını Almanya'da Gençler Halter Şampiyonası'nda kazandığını söyledi.
Ülke içindeki ilk şampiyonluğunu ise 1993 yılında Şumen'de yapılan Bulgaristan Profesyonel Halter Şampiyonası'nda kazandığını belirten halterci Raif, ''1994'te Atina'da yapılan halter müsabakalarında birincilik kupasını kaldırırken, aynı yıl temmuz ayında Endonezya'nın Cakarta şehrinde yapılan Dünya Halter Şampiyonası'nda üçüncü oldum.'' dedi.
2000 yılına kadar Asenovgrad'da antrenman yardımcılığı görevinde bulunan Raif, 2000 yılında haltere İspanya'da devam etti ve aynı yıl İspanya Devlet Halter Kupasını kazandı. 2002 yılında rahatsızlığı nedeniyle halteri bırakmak zorunda kalan Raif, daha sonra çeşitli işlerde çalıştı.
Halteri bırakınca büyük zorluklar yaşadığını anlatan Raif, spor hayatından uzaklaşınca arkadaşlarından ayrı kaldığını ve manevi olarak kendisini çok etkilediğini aktardı. Naim Süleymanoğlu ile şahsen tanışmadığını, ancak Halil Mutlu ile tanıştığını ve müsabakalarda birlikte mücadele ettiklerini söyledi. Halteri çok sevdiğini, severek yaptığı için başarılı olduğunu vurgulayan Raif, sakatlanmasaydı halteri kesinlikle bırakmayacağını da sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER