RODOPLARIN ŞİRİN İLÇESİ MADAN'DA TÜRKÇE KURSLARICuma, 05 Aralık 2008

RODOPLARIN ŞİRİN İLÇESİ MADAN'DA TÜRKÇE KURSLARIİzmir İli Sarnıç Belediyesi Belediye Başkanı Sn: İsmail ACAR başkanlığında Sarnıç HÖH Temsilcisi Seyhan YILMAZ, Sarnıç Üniversiteliler ve Gençler Topluluğu Yurtdışı Temsilciliği ve beraberindeki heyet 4-6 Haziran tarihleri arasında Pomak kardeşlerimizin yoğun yaşadığı Smolyan (Paşmaklı) ilinin Madan, Rudozem ve Devin ilçelerine ziyaret gerçekleştirmiş ve incelemelerde bulunmuştu.
Özellikle Madan ilçesinde Madan HÖH Sorumlusu Ahmet OSMANOV ile yapılan görüşmeler neticesinde ilçe sakinlerinin isteği üzerine Türkçe dil kurslarının açıldığı ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle sorunlar yaşandığı heyete aktarılmıştır.
Sarnıç Belediyesinin önderliğinde Sarnıç Üniversiteliler ve Gençler Topluluğunun ve Sarnıç HÖH temsilciliğinin gönüllü çalışmalarıyla Madan bölgesine gerekli maddi yardım ve kurs malzemelerinin temini ile Türkçe kursların devamı sağlanmıştır.
Pomak kardeşlerimizle aramızdaki iletişim sorunu göz önüne alındığında söz konusu kursların önemi daha iyi anlaşılmaktadır.
Şu an yaklaşık 30 kursiyerin iştirak ettiği kurslara ilginin artarak devam ettiği ve devamı yönünde istek olduğu tarafımıza gelen bilgiler arasındadır.
Sarnıç Belediyesi ile Madan arasındaki karşılıklı iletişimin devam etmesi ve imkanlar dahilinde söz konusu kurslara ve diğer kültürel faaliyetlere destek verilmesi konusunda karşılıklı görüş birliğine varılmıştır.


DİĞER HABERLER