ROMANYA MÜSLÜMAN TATAR TÜRKLERİ'NİN KÜLTÜRÜ KIRCAALİ'DE TANITILDIPazartesi, 22 Aralık 2008

ROMANYA MÜSLÜMAN TATAR TÜRKLERİ'NİN KÜLTÜRÜ KIRCAALİ'DE TANITILDIDün Kırcaali "Ömer Lütfi" Kültür Derneğinde düzenlenen " Türk - Tatar Kültürünün - Dünü ve Bu Günü" adındaki Uluslararası Konferans büyük ilgi gürdü. Konferans Romanya Demoktrat Müslüman Tatar Türkleri Birliği Mecidiye "İsmail Gaspıralı" Gençlik kolları ve Kırcaali " Ömer Lütfi" Kültür Derneği tarafından düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasında " Ömer Lütfi" Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet Mecidiye'den gelen 15 kişilik grup üyelerine Kırcaali bölgesinde yaşayan Müslüman Türk azınlığının yaşamları hakkında bilgiler sundu.
Romanya Demoktrat Müslüman Tatar Türkleri Birliği yönetim üyesi ve tarihçi Ekrem Gafar yaptığı konuşmasında ülkesindeki Müslüman Tük ve Tatar azınlığının geçmişteki ve şuandaki dürümü ile ilgili ilginç bilgiler sundu. Gafar şöyle konuştu:
" Romnaya'da Müslüman Türk ve Tatar toplulukları eski Komünist rejimi dâhil hiç bir ayrımcılığa ve kötülüğe maruz kalmamıştır. Kültürümüzü, dilimizi ve dinimizi her zaman özgürce yaşattık. Demokrasi döneminde ise daha fazla hürriyete kavuştuk. Şu an Romanya'da yaklaşık 70 000 Türk ve Tatar yaşamaktadır. Romanya hükümeti bu yıl kültürümüzü yaşatmak ve geliştirmek için 800 000 EURO sağladı. Bu yardımların sayesinde çeşitli festivaller, sempozyumlar, toplantılar düzenliyoruz. Okullarda Türkçe ve Tatarca okutuluyor." dedi.
Bulgaristan da Türklere karşı aşırı milliyetçilik faaliyeti gösteren ATAKA partisinin Romanya'da örneğinin olup olmadığını soran gazetecilere Sayın Ekrem Gafar şöyle cevap verdi:
"Bizim yasalar azınlıklara karşı böyle politika ve tavır göstermeye izin vermiyor. Böyle durumlarda ağır cezalar mevcuttur." dedi.
Mecidiye "İsmail Gaspıralı" Gençlik kolları başkanı Elis Mehmet teşkilatının yapmış olduğu faaliyetler ile ilgili bilgiler sundu. Müslüman Tatar Türklerinin folklorundan bazı örnekler sunuldu. Ayrıca TİKA ‘nın yardımı ile Romanya'nın Dobruca bölgesinde Türkçe ve Tatarca yayın yapacak olan bir FM radyonun yayına başlayacağı da bildirildi.
Araştırmacı-yazar Emel Balıkçı bildirisinde Orta Rodoplardaki birkaç Türk köyünde Kıpçak izlerine rastlandığını kanıtladı.
Şair Habibe Hasan ise Rodoplardaki düğün geleneklerini anlattı.
"Ömer Lütfi" Kültür Derneği ve Mecidiye "İsmail Gaspıralı" Gençlik kolları tarafından kısa halk oyunları sunuldu.
Mecidiye'den gelen heyet Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis tarafından kabul edildi. Başkan Azis misafirlere belediyenin Kırcaaliyi daha da güzelleştirmek için yaptığı önemli projeleri tanıttı. Konuşmalarda Mecidiye ile Kırcaali'nin kardeş belediye olabilecekleri kanaatine varıldı. Bununla ilgili iki tarafta çalışmaların başlayacağı açıklandı.
Romanyalı soydaşlar Bu gün Kırcaali'nin tarihi ve kültürel yerlerini gezerek bölgeyi daha iyi tanıma imkânı buldular.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER