Rumeli Kanaat Önderleri Bursa’da buluştuPazar, 02 Ekim 2022

Rumeli Kanaat Önderleri Bursa’da buluştu

Rumeli Kanaat Önderlerinin 13. buluşması kuruluşundan bir yıl sonra Bursa’da gerçekleşti. Aynı şevk ve heyecanla devam eden yolculukta artık düşüncelerin daha sistematik olarak ete kemiğe bürünmesi dönemine geçildi. Yakında sonuçlar kamuoyu tarafından da görülecek.
Bursa’daki toplantı ilklerin yaşandığı geniş katılımlı bir buluşma oldu. Bu toplantıyla ilk defa İstanbul dışında bir araya gelinmiş oldu. Yine ilk defa Balkanlara yönelik faaliyet gösteren başka sivil toplum teşkilatları da toplantıda yer aldı. Bundan sonra başka illerde de ve zamanla tüm derneklerin de davet edilmesiyle bu buluşmalara devam edilecek.   
Toplantı, Sayın Atilla Baykal ile grup sözcüsü Sayın Recep Altepe’nin hoş geldin konuşması ile başladı. Akabinde genel sekreter Bayram Vardar’ın geçen toplantıda yapılan konuşmaları ve alınan kararları özet olarak aktarmasıyla toplantının açılış faslı tamamlanmış oldu. 
RKÖ Bursa toplantısına Balkan ve Rumeli Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, BALGÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Zafer Spor Kulübü adına Emir Cemal Beşkardeş, Bursa Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Toprak ile Tunaboylular ve Deliormanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Süleyman Ulusoy katıldı. Başkanların, derneklerini ve faaliyetlerini anlattıktan sonra dünya ve ülke gündemine geçildi. 
Eski bakan Faruk Bal, vakıflar konusuna değinip, Türkiye’nin AB mevzuatına uyum sağlamak için her türlü yasal düzenlemeyi yaptığını ancak Balkan ülkelerinin hiçbirinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini söyledikten sonra bu konuda bireysel olarak da atılabilecek adımın olduğunu belirtti.
Eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, dünyadaki siyasi gelişmeleri değerlendirdikten sonra Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan gerilimde asıl oyuncunun ABD olduğunu ifade etti. 
Yunanistan’dan yeni gelen Dış İşleri Bakan Danışmanı Alaattin Büyükkaya, oradaki izlenimlerini ve savaşa engel olmak için Yunanistan’daki barış yanlısı güçleri harekete geçirmek gerektiğini ve özellikle toplumda güçlü bir desteği olan sol güçlere dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler Tahkim Heyeti Başkan Yardımcısı Hasan Türksel, Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan gerilimde Amerikan’ın amacının Türkiye’yi sıkıştırmak ve pazarlığa sürüklemek olduğunu ve asıl hedefinin Ege sorununu ileri sürerek Kuzey Irak ile Kuzey Suriye’deki Kürt devleti kurulmasını kabul ettirmek olduğunu söyledi. 
Eski Bakanlardan Mehmet Müezzinoğlu da Balkanlarda dilimize ve dinimize sahip çıkmanın gerekli olduğunu ancak bunun aşırı milliyetçilik ve dincilik yapılmadan yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. 
Toplantıda ayrıca derneklerin sayısının fazla olmasının bir sorun oluşturmadığı önemli olan faaliyetin içeriğinin olduğu ifade edildikten sonra asıl önemli olanın Balkan tehciri konusunda daha önce kabul edilen 21 Aralık gününün aktif hale getirilmesi belirtilen tarihte  anma ve Balkanlarda Türk Kültürüne Hizmet edenlere ödül verilmesi gerektiği söylendi.


DİĞER HABERLER