Schengen Bilgi Sistemini geliştirmek için yeni kurallar getirilecekÇarşamba, 31 Ekim 2018

Schengen Bilgi Sistemini geliştirmek için yeni kurallar getirilecekAvrupa Birliği (AB) Parlamentosu'ndaki Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu Üyesi Jerusalen Lennards, Schengen Bilgi Sistemini (SIS) geliştirmek için yeni kurallar hakkında şunları söyledi: "AB ülkeleri arasında bilgi değişiminin olmaması nedeniyle kendi ülkesine dönmesi gereken bir üçüncü ülke vatandaşı, başka bir AB ülkesine kolayca gidebilir.
İade politikasının daha etkili olması gerekiyor, aksi takdirde yardımımıza ihtiyaç duyan sığınmacıların kabulünü desteklemeye devam etmek çok zor olacaktır".

Yeni kurallarda iki temel vurgu- AB vatandaşlarının güvenliği ve yasadışı göçle mücadelenin iyileştirilmesidir.

Haziran ayında kurallar konusunda Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi temsilcileri arasında anlaşmaya varıldı. AP tarafından kabul edildikten sonra kurallar, AB Konseyi tarafından tekrar onaylanacak ve yürürlüğe girecektir.

Çoğu uzmana göre Schengen Bilgi Sistemi'nin değişen kuralları ile göçmenlerin statüsü hakkında daha detaylı bir kontrol yürütmek ve Avrupa toplumunda bulunma hakkı olmayanları geldikleri ülkeye iade etmek mümkün olacaktır.

Yeni önlemlerin, AB için bir öncelik olan terörle mücadeleye de yardımcı olması umut edilmektedir. Yeni kuralların, AB'de göç, sınır ve polis makamlarının çalışmalarını kolaylaştırması bekleniyor. Europol'un çalışması daha kolay olacak, çünkü böylece koordinasyon ve servisin sisteme gelen sinyallere erişimi iyileşecektir.

Avrupa Halk Partisi'nden Carlus Coelho'nun ifadesine göre alınacak yeni tedbirlerle Avrupa'da güvenlik iyileştirilecektir.

Coelho, "SIS, sınır güvenlik güçleri ve kolluk kuvvetleri konusunda Avrupa'nın bilgi alışverişinin belkemiğini oluşturmaktadır. Bu reform sistemi geleceğe hazırlayacak, güvenliği geliştirecek ve hareket özgürlüğünü sağlayacak. Schengen Bilgi Sistemi, aynı zamanda vatandaşlarımız için daha fazla güvenlik sağlayan Avrupa'nın en büyük, en yaygın olarak kullanılan ve en iyi uygulanan veri tabanıdır" dedi.
Birleşmiş Milletlerin'in (BM) Uluslararası Göç Özel Temsilcisi Louise Arbor, Avrupa'nın göçmenler konusunda bölünmesinin üstesinden gelmeyi bekliyor.

BM'in Uluslararası Göç Özel Temsilcisi Louise Arbor," Önümüzdeki yıllarda Avrupa, işgücü piyasasına yasal yolların açılmasıyla ilgilenecektir, çünkü önümüzdeki yıllarda sadece farklı Avrupa ülkelerinde değil, tüm dünyada insan kaynaklarının ciddi bir şekilde azalacağı açık bir şekilde görülmektedir. Mülteciler gelirlerinin %85'ini harcıyor, ancak genellikle yerel işçilerden daha az para kazanıyor" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER