SİLİSTRE İLE LÜLEBURGAZ ARASINDAKİ "KARDEŞLİK" SONA ERDİÇarşamba, 08 Ekim 2008

SİLİSTRE İLE LÜLEBURGAZ ARASINDAKİ Lüleburgaz Belediyesi ile Bulgaristan'ın Silistre Belediyesi arasındaki ''kardeşlik'' sona erdi.
Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılında sosyal ve kültürel ilişkileri güçlendirmek amacıyla ''Kardeş Şehir Protokolü'' imzaladıkları Silistre Belediyesinin aldığı kararla, sözde Ermeni soykırımını tanıyan belediyeler arasında yer aldığını söyledi.


Söz konusu kararın ardından iki belediye arasındaki kardeşlik protokolünün iptal edilmesi için konuyu Belediye Meclisinin gündemine getirdiğini belirten Halebak, 6 Ekimde aldıkları kararla Silistre Belediyesi ile kardeşlik ilişkisini sona erdirdiklerini kaydetti.

Bir süre önce de Kırklareli Belediyesi, Ermeni iddialarını tanıyan Bulgaristan'ın Burgas Belediyesi ile olan ilişkilerini dondurmuştu.

Kırklareli Belediyesi, kardeş şehri Dobriç Belediyesi ile arasındaki 600 bin YTL'lik Avrupa Birliği Projesi'ni de Dobriç Belediye Meclisinin Ermeni iddialarını kabul ettiği için imzalamamıştı.

Bu arada, ilçede yayınlanan Görünüm gazetesi ise bugünkü sayısında Silitre Belediyesine tepki olarak, manşetine Bulgarca olarak ''Artık kardeş değiliz'' başlığını attı.