SINIR GEÇİŞLERİ İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞLARICumartesi, 21 Nisan 2007

SINIR GEÇİŞLERİ İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞLARIBulgaristan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin gerçekleşmesini takiben Türkiye ile olan sınır kapılarında sorunlar yaşanmaya başlandı. Sınır geçişlerinde yerine getirilmesi gereken prosedürlerin ve bürokrasinin artması nedeniyle kalabalık kuyruklar oluşuyor. Sıkıntı içinde olan soydaşlarımızın yanı sıra, sınır geçişlerinde yaşanan gecikmeler ticari araçlarla ilgili sorunlara da neden oluyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yaşanan vize sorunlarının ve TIR geçişlerine yönelik olarak Bulgaristan ile yaşanan anlaşmazlıkların 1 Mayıs 2007'den itibaren çözüme kavuşturulması amacıyla arayışlarını sürdürüyor.

TOBB merkezinde gerçekleştirilen son toplantıda, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu vize sorunu ile ilgili olarak yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla Mladenov'un araya girmesini talep etti.

Hisarcıklıoğlu, Bulgaristan'a seyahat edecek Türk işadamlarının vize almakta sıkıntı çektiklerini ifade etti. Türk işadamları özellikle davet mektubu talep edilkmesi yerine, Ticaret Odalarından alınacak bir referans mektubunun yeterli sayılmasını istiyor. Ayrıca Bulgaristan ve Türkiye arasında TIR'ların geçiş belgesi sistemine yönelik olarak resmi ve özel sektör arasında görüşmeler de devam ettiriliyor. Ancak 1 Mayıs 2007 itibariyle uygulamaya konulacak olan yeni prosedürleri konusunda taraflar arasında henüz bir anlaşmaya varılabilmiş değil.

TOBB Başkanı ile görüşmeler sonrasında yapılan açıklamada, Mladenov'un Bulgaristan ile düzenli iş ilişkileri bulunan Türk firma ve işadamlarına vize kolaylığı sağlandığını, TOBB referansının çok önemli olduğunu kaydetti. Mladenov bu konuda yaşanan sıkıntıları ve çözüm önerilerini gerekli mevkilere ileteceğini ifade etti.


DİĞER HABERLER