Siyaset bilimci Smilova: İnsan hakları ihlalinin devam etmesi endişe vericiÇarşamba, 31 Mart 2021

Siyaset bilimci Smilova: İnsan hakları ihlalinin devam etmesi endişe verici  Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın 2020 İnsan Hakları Raporu ile ilgili Bulgaristan Ulusal Radyosu'na konuk olan Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Ruja Smilova, "Bulgaristan için birkaç endişe verici uyarı var ve bunlardan birisi, ülkemizde insan haklarının korunması alanında devam eden ihlaller" diye kaydetti.

Smilova, "Bulgaristan'ın sistematik olarak ele almayı reddettiği belirli sorunları var - bunlar yolsuzluk ve buna karşı yetersiz önlemlerle ilgili sorunlar, yeterli mahkumiyet kararı verilmemesi, bu Bulgaristan için açıkça vurgulanıyor. Raporda medyada ifade özgürlüğüne ve bazılarında sansürün varlığına dikkat çekiliyor. Üçüncü konu, ülkenin azınlıklara yönelik ayrımcılığa karşı aldığı tedbirlerin yetersizliği" diye ekledi.

Siyaset bilimcinin ifadesine göre, raporda ayrıca hükümetin sistematik sorunların çözülmediği yönündeki eleştirilere, özellikle de sivil toplum kuruluşlarının (STK) ve insan hakları örgütlerinin eleştirilerine yeterince dikkat etmediği belirtiliyor.

Smilova, "Hükümetin bu örgütlerle etkileşime girme arzusu yok. Bu örgütler, Bulgar toplumu tarafından yeterince ciddiye alınmaması gereken Bulgar yanlısı olmayan örgütler olarak gösteriliyor. Sivil toplum sektörü son yıllarda ihmal edilmiş görünüyor" dedi.


DİĞER HABERLER