SOFYA CEZAEVİ'NDE AÇLIK GREVİ YAPAN 50 TÜRK TUTUKLUNUN YAKINLARI BULGARİSTAN'I PROTESTO ETTİCuma, 23 Mayıs 2008

SOFYA CEZAEVİ'NDE AÇLIK GREVİ YAPAN 50 TÜRK TUTUKLUNUN YAKINLARI BULGARİSTAN'I PROTESTO ETTİSofya Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve bir süredir açlık grevi yapan 50 Türk mahkumun yakınları Bulgaristan'ı protesto etti. Cezaevinde bulunan Türklerin haksız yere mahkum edildiğini iddia eden grup, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.
Sofya Cezaevi'ndeki Türk mahkumlarının 12 günden bu yana ölüm orucunda olduğunu belirten yaklaşık 30 kişilik grup Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandı. Ellerinde, "Bulgar yargısı satılıktır. Bulgaristan Allah'tan kork. AB Uyum Yasaları Uygulansın. Babamı sağ ve sağlıklı istiyorum. Belene ölüm kampları yeniden açıldı" yazılı dövizler taşıyan grup Bulgaristan aleyhinde slogan attı.
Grup adına bir basın açıklaması yapan Hilmi Dedeoğlu, Sofya Cezaevi'ndeki yakınlarının 12 gündür açlık grevi yaptıklarını anlattı. Bulgaristan mahkemelerinde davaların yıllarca sürdüğünü ve bir türlü sonuçlandırılmadığını ileri süren Dedeoğlu, "Bulgar yargı organları ne yazıkki Bulgar yer altı örgütleri ile işbirliği halinde. Türk tutuklular, Bulgar tercümanlarının da yanlış yönlendirmesiyle haksız yere mahkum edilmişlerdir. 12 günden beri Türk mahkumların sürdürdüğü açlık grevi dünya kamuoyunda tam olarak görülememiştir. Ölüm orucundaki Türk mahkumlardan 6'sı hastaneye kaldırılmış 1 kişi ise iğne ve iplikle ağzını boydan boya dikmiştir." dedi.
Avrupa Birliği Uyum Yasaları'nın Türk mahkumları için de uygulanmasını isteyen Dedeoğlu şunları dile getirdi: "Bulgaristan devleti AİHM kararlarına gerçek anlamda uymalı. Bulgar adliyeleri denetim ve gözetim altına alınmalıdır. Türk tutuklilara uygulanan çifte standarttan vazgeçilmeli. AB Uyum Yasaları'na göre Türk tutukluların cezaları yeniden gözden geçirilmelidir"
Sofya Cezaevi'nde tutuklu bulunan Aydın Yılmaz'ın eşi Fethiye Yılmaz, kocasından günlerdir haber alamadıklarını belirtti. Eşinin açlık grevine başladığını söyleyen Yılmaz, "8 senedir tutuklu. Bir an önce ülkemize dönmesini istiyorum."dedi.
Oğlu Ayhan Yılmaz da Bulgaristan'da adalet sisteminin çok yavaş işlediğini belirterek, "Babam 2006'dan önce cezaevine girdiği için AB Uyum Yasaları onlara uygulanmıyor. Açlık grevi yapıyorlar. Hayatından endişe ediyoruz." dedi.
Yapılan basın açıklamasının ardından grup, üzerinde koyun kellesi bulunan ve "Sofya Cezaevi'nde zulüm, açlık grevi durdurulsun" yazılı siyah çelengi konsolosluk kapısına bıraktı. "Bulgaristan al sana kelle. Avrupa Birliği duy sesimizi. Avrupa Birliği Bulgar zulmünü gör. Bulgaristan şaşırma sabrımızı taşırma." şeklinde slogan atan grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.


DİĞER HABERLER