SOFYA'DA CEPHANELİK HAVAYA UÇTUCuma, 04 Temmuz 2008

SOFYA'DA CEPHANELİK HAVAYA UÇTUBulgaristan'ın başkenti Sofya dün sabah erken saatlerde başlayan patlamalarla sarsıldı. Yerel saatle 06.30'da başlayan ve Sovyet döneminden kalan 1500 ton patlayıcı ve cephanenin saklandığı depolarda meydana gelen, iki saat kadar süren zincirleme patlamalar yüzünden insanlar panik içinde sokaklara fırladı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
Art arda meydana gelen patlamalar, Sofya yakınlarındaki 2500 nüfuslu Çelopeçene semtindeki cephanelikten kaynaklandı. Tüm kentte duyulan patlamalarla ilgili ilk resmi açıklamaların geç yapılması, cephaneliklere yakın semtte yaşayan halkın paniklemesine neden oldu.
Olayı deprem zanneden halk, evlerinden dışarı fırlayıp, bölgeden uzaklaşmaya çalıştı. Bu yüzden kentin güneydoğu giriş ve çıkışlarında trafik felç oldu. Sofya Belediyesi, Çelopeçene'yi belediye otobüsleriyle tahliye etti. Patlamalar sonucu yükselen kesif duman yüzünden, Sofya Havaalanı bir süre seferlere kapatıldı.
Faciaya kılpayı
Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Tzonev, dört cephanelikte başlayan patlamaların nedeninin araştırıldığını belirtti. "Silah depolarındaki 20 ton dinamit patlamadan yandı" diyen Tzonev, dinamitin patlamadan yanması sayesinde facianın daha da büyümesinin önlendiğini vurguladı. Sofya'da ciddi bir hava kirliliğinin beklenmediği belirtilirken, patlama bulutunun, doğuya doğru hareketli olduğu bildirildi.


DİĞER HABERLER