SOFYA'DA DAZLAK SALDIRISICuma, 17 Ağustos 2007

SOFYA'DA DAZLAK SALDIRISIAB'nin en genç üyesi Bulgaristan etnik çeşitliliğini en iyi şekilde değerlendiren bir ülke olduğu izlenimi ile diğer AB üyelerinin gözünü boyamış olabilir, ancak etnik gerginlikler uzun bir süre bastırılabilecek konular değildir.

Bulgaristan'da Türk asıllılara, Pomaklara ve Çingenelere yönelik aşırı milliyetçiler tarafından gerçekleştirilen eylemler, AB üyeliği nedeniyle Bulgaristan'ın imajının zedelenmemesi için çözümlenmiş olarak gösterilmişti. Ancak anlaşıldığı kadarıyla konu çözümlenmemiş sadece bastırılmış.

Sofya'da yaşanan son olaylar, Bulgaristan'da aşırı milliyetçilerin faaliyetlerinin devam ettirdiğini ortaya koydu. Sofya'nın Krasna Polyana semtinde iki gündür dazlakların çingenelere yönelik saldırıları gündemde. Bu etnik gerginlik sonucu beş kişi yaralandı.

İçişleri Bakanlığı olayların daha çok büyümesini engellemek amacıyla, bölgeye jandarma timi göndermek zorunda kaldı. Olaylar 13 Ağustos gecesi dazlakların bölgede yaşayan çingenelere yönelik olarak saldırı eylemleri gerçekleştirmesi sonucu başladı.

Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov, bölgede giderek tırmanan etnik gerginliğin yatıştırılması için İçişleri Bakanlığı'nın daha etkin müdahalede bulunmasını talep etti.


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024