SOFYA'DA YAPILMASI PLANLANAN İSLAM KÜLTÜR MERKEZİ ATAKA TARAFINDAN SABOTE EDİLİYORCumartesi, 06 Aralık 2008

SOFYA'DA YAPILMASI  PLANLANAN İSLAM KÜLTÜR MERKEZİ ATAKA TARAFINDAN SABOTE EDİLİYORIrkçı ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, başkent Sofya'da kurulacak İslam Eğitim Kültür ve Kongre Merkezi projesini sabote etmeye çalışıyor. Siderov, partisinin Başkan Yardımcısı Pavel Şopov ile birlikte Sofya Belediyesi Başmimarı Petar Dikov'u ziyaret ederek, projenin yasallığını araştırmak üzere tüm belgeleri incelemek istedi.
Proje belgelerinin yasallığı konusunda şüphe duyduğunu söyleyen Siderov, merkezde cami inşaatının yapılması için izin alınmadığını öne sürdü. Siderov, ATAKA'nın yapmayı planladığı geniş kapsamlı incelemeleri nedeniyle projenin gecikeceğini ileri sürdü.
İncelemeleri sonucu belgelerde çok küçük de olsa kusur bulmaları halinde konuyu derhal savcılığa intikal ettireceklerini ifade eden Siderov, merkezin kuruluşuyla ilgili Sofya'da referandum yapılmasını talep edeceklerini söyledi.

BULGAR BAŞMÜFTÜLÜĞÜ: "ÇOK NORMAL"

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Genel Sekreteri Hüseyin Hafızov, İslam Konferansı Teşkilatı finansmanıyla yapılacak İslam Eğitim Kültür ve Kongre Merkezi kampüsünde yurt, spor tesisleri ve eğitim tesislerinin yanı sıra bir caminin olmasının normal olduğunu söyledi.

"Politikacılara demokrasi dersi vermek bize düşmez" diyen Hafızov, konunun referanduma götürülmeyeceğini umut ettiğini söyledi.

Bulgaristan Müslümanlarının tüm dinlere daima saygılı davrandığını belirten Hafızov, merkezin projesinde yasal olmayan hiçbir şeyin bulunmadığını vurguladı.

Sofya'nın Malinova Dolina semtinde 27 dekar alanda kurulacak İslam Eğitim Kültür ve Kongre Merkezi'nin Bulgaristan Başmüftülüğü'nün fikri üzerine İslam Konferansı Teşkilatı tarafından finanse edildiğini ifade eden Hafızov, proje için paranın daha 2002 yılında havale edildiğini söyledi.

SOFYA'DAKI TEK CAMI YETMIYOR

Nüfusu yaklaşık 1.5 milyon olan başkent Sofya'da tek bir caminin olması, bu kentteki Müslümanlar için yeterli olmadığını kaydeden Hafızov, "Cuma namazına gelen 200-300 kişi cami dışında namaz kılmak zorunda" dedi.

Hafızov, Sofya camisinde ibadete gelenlerin sadece Bulgaristan vatandaşı Müslüman Türkler değil, kente gurbete gelen işçiler, Müslüman ülkeleri öğrencileri ve bazı diplomatik misyon mensuplarının da olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Hafızov, bu göz önünde bulundurularak kurulacak yeni İslam merkezi kampüsünde küçük de olsa ikinci bir caminin bulunmasının, hem burada okuyup çalışanlar hem de ziyaretçiler için yeni bir ibadet mekanı sağlayacağını belirtti.


DİĞER HABERLER