SÖNMEYEN ATEŞ: ÖMER LÜTFİ KÜLTÜR DERNEĞİÇarşamba, 18 Mart 2009

SÖNMEYEN ATEŞ: ÖMER LÜTFİ KÜLTÜR DERNEĞİKırcaali'de bulunan "Ömer Lütfi" Kültür Derneğinin kurulmasıyla Türk halkının sesi ve kulağı olmaya devam etmektedir. Türkler yıllarca susturulduktan sonra, Bulgaristan'da demokrasinin ilk yıllarında faaliyete geçerek yoluna hızla devam etmektedir.
Her şeye sıfırdan başlanmasına rağmen "Ömer Lütfi" Kültür Derneğinin Müdürü Sayın Müzekki Ahmet'in azimli gayretleri ile günden güne meyvelerini vermeye başladı. Kütüphane rafları her bir alandan konulu kitaplar ile dolup taştı. Okuyucu sayısı da günden güne artmaya başladı. Çocuk ve gençlerden oluşan iki folklor ekibi kuruluşundan bu yana Sayın Yüksel Esen'in yönetiminde başarıdan başarıya imza atmakta ve Kırcaali'yi dünyaya tanıtmaktadır.
"Ömer Lütfi" Kültür Derneği Genel Kurulu yapıldı. Derneğin Genel Başkanı yazar Mümün Tahir ve Dernek Müdürü Müzekki Ahmet üyelerin önünde yılın bilançosunu yaptılar. Bu vesileyle, gazetemizin okuyucularına geniş çapta bilgi vermesi için Müzekki Ahmet ile görüşerek bir röportaj yapmak istedim. Sağ olsun beni kırmadı kabul etti.

- Sayın Ahmet, sunmuş olduğunuz rapordan da anlaşıldığı kadarı ile geçen yıl çok yönlü bir çalışmalarınız olmuş. Kısaca bunları okuyucularımızla da paylaşır mısınız?

- Bilindiği gibi "Ömer Lütfi" Kültür Derneği'nin daha kuruluşundan(1940 y.) bu yana, bir süre kapatılmasına rağmen, başlıca amacı Rodoplar'da Türk kültürünü ayakta tutmaktır. Derneğin yeniden canlandırılması bunun bir devamıdır.
Bizlerin isteği bu vatan topraklarında varlığımızı, kimliğimizi nesilden nesillere devretmektir. Umarım ki, geçen bu kara günlerin ardından gelenler bir masal gibi yaşlılardan dinleyecekler ve ya bu sizin gazete sayfalarından okuyacaklardır.
Bu açıklamadan sonra sorunuzun özetine geçelim: Biz bu güne kadar renkli afişsiz, reklamsız hedeflediğimiz başarılara ulaştırdık. Dünyanın neresinde konserler düzenlesek de, salonlar doluyor ve yıllardır susadıkları halkımızın türkü ve şarkılarını seve seve izliyorlar. Yukarıda da belirttiğim gibi, bu alanda Sn.Yüksel Esen'in de katkıları çoktur.
Derneğin çatısı altında "Recep Küpçü" Edebiyat Kulübü faaliyetini sürdürüyor. Kulüp edebiyat geceleri ve basılan yeni kitaplar tanıtımı düzenlerken, aramızdan ebedi ayrılmış yaratıcıları da unutmuyor. Onlardan Mustafa Mutlu, Mümün Bekir gibileri şiirleriyle anıldılar.
Derneğimizin folklor gruplarına gereken milli kıyafetler T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Ümit Yalçın'ın aracılıyla TİKA'dan sağlanmıştır. Bunun için de Sayın Başkonsolosumuza ve TİKA yöneticilerine de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

- Kültür alanında çalışmalarınızdan bahsederimsiniz?

- Derneğimiz tarafından iki yılda bir düzenlenen Balkan Türk Folklor festivalinin geçen yıl altıncısı görkemli bir şekilde yapıldı. Geleneksel olarak tertiplediğimiz "Kırcaali Hoşgörü Merkezi" başlığı altındaki bölgesel kültür festivaline 2008 yılı bölgemizden yaklaşık 30 ekip katıldı. Bu festivallerin teşkilatlı ve başarılı geçmesinde Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis'in katkısına değeri biçilemez derken, ilimizdeki tüm Belediye Başkanlarına da teşekkürlerimizi sunarız.
Folklor ekibimiz komşu ülkelerden Türkiye ve Romanya'da düzenlenen uluslar arası festivallere katılarak Rumeli Balkan türkülerini, geleneklerini başarıyla sergiledi ve alkış tufanına tutuldular.
Her yıl olduğu gibi geçen yıl da yoksullara yardım kampanyasına devam ederek Kırcaali Kimsesiz Çocuklar Yurduna giyim ve gıda yardımında bulunduk. Gelecek yıllarda da elimizden gele her yardımı yapmaya devam edeceğiz.

- Derneğinizin bu yıl ki faaliyetleri hangi yönde olacak?

- Yukarıda da belirttiğim dibi, amacımız yerli Türk kültürünün seviyesini daha da yükseklere çıkartmak. Bu hususta, folklor ekiplerimizin faaliyetleri tüm hızıyla devam edecektir. Yeni araştırmalar yapılacak. Elde ettiğimiz her yenilik sahnelenip seyircilerimize sunulacak.
Bu yıldan itibaren Kültür Bakanlığı ve Kırcaali Belediyesi desteğinde Ulusal Etnik gruplar festivali şehrimizde düzenlenecek. Balkan Yazarlar karşılaşmasının yedincisi de yine Kırcaali'de gerçekleşecek.

- Son zamanlarda Dernek binasının çevresi değişti. Bu nasıl oldu?

- Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azisin çok yünlü desteği ve gayreti sayesinde Derneğimizin bulunduğu bina temelden tamir edildi. Şehrimizin gözde binalarından biri oldu. Bu yıl zarfında yapılması ön görülen kurs odalarının da yenilenmesinden sonra Derneğimiz kültürümüzün daha da gelişmesinde tüm ihtiyaçları karşılayacak.
Üstüne basa basa belirtmek istiyorum ki, şimdiye kadar ulaştığımız başarılar el ele vermiş kolektifimizin azimli çalışmaları sonucu ve Belediye Başkanımızın maddi ve manevi yardımlarından güçlenmiştir.

- Son olarak söylemek istediğiniz bir şey varmı?

- Derneğimiz ve ekibimiz her türlü tehdidin ve tehlikenin karşısında Bulgaristan'da Türk Milleti'nin yanında olacaklardır. Sizin aracılığınızla tüm Balkanlara ve Türk Dünyasına selamlarımı iletiyorum. Gelecekte Türk Dünyasının büyük başarılara ulaşacağına olan inancımızı gururla beyan ediyorum.
Hizmetine amade olduğumuz tüm Kırcaalilerin içtenlikle selamlıyor.
Bu vesile ile Türk Milletinin sesi olan Kırcaali Haber gazetesine ve sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.


DİĞER HABERLER