SOYDAŞLARIMIZIN PASAPORT İŞLEMLERİPazar, 24 Haziran 2007

SOYDAŞLARIMIZIN PASAPORT İŞLEMLERİ1980'lerin sonunda Bulgaristan'da yaşadıkları sıkıntılar ve gördükleri kötü muamele nedeniyle Türkiye'ye göç eden binlerce soydaşımız, bugün hala Türkiye'de yaşıyor. Daha sonraki yıllarda Bulgaristan'da siyaset açısından demokratikleşme dönemine girilmesi ve Avrupa'dan kaynaklanan olumlu etkilerle, Türkiye ve Bulgaristan arasında imzalanan bir seri anlaşma ile Bulgaristan'daki hayatlarını bırakarak, Türkiye'de yeni bir hayat kurmak durumunda kalan bu soydaşlarımız için yeni vatandaşlık düzenlemeleri getirilmişti.

Bu gün çifte vatandaş olarak yaşamlarını sürdüren soydaşlarımızın bu haklarının devam edebilmesi için pasaportları ile ilgili olarak gerekli işlemleri düzenli olarak yapmak durumundalar.

Türkiye'de yetkili makamlar tarafından yapılan açıklamalarda, çifte vatandaşlık hakkına sahip soydaşlarımızın, pasaportlarının yenilenmesi için Bulgaristan Bursa Fahri Konsolosluğu'na başvurmaları gerektiği duyuruldu. Bir süredir devam eden bu işlemler çerçevesinde başvurularını gerçekleştirmiş olan soydaşlarımızın ise pasaportlarının dağıtımına devam ediliyor.

Merkezi Bursa'da bulunan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Genel Başkanı Emin Balkan, derneklerinin soydaşlarımıza yardımcı olmaya devam ettiklerini belirtti. Yapılan açıklamada, Bursa ya da İstanbul'dan yapılan bütün başvuruların Bal-Göç'den takip edilebileceği de belirtildi.


DİĞER HABERLER