ŞUMNU'DA ULUSLARARASI GENÇ KALEMLER ŞİİR YARIŞMASI VE ŞÖLENİ DÜZENLENDİSalı, 04 Kasım 2008

ŞUMNU'DA ULUSLARARASI GENÇ KALEMLER ŞİİR YARIŞMASI VE ŞÖLENİ DÜZENLENDİ24-26 Ekim 2008 tarihleri arasında Şumnu Uluslararası Genç Kalemler Şiir Yarışması ve şöleni düzenledi. Bulgaristan'ın Deliorman ve Rodoplar'dan, Balkan ülkelerinden (Makedonya'dan 5 kişi, Romanya'dan 18 kişi ve Türkiye'den 3 kişi) şiir yazan çocuk ve gençler (32 yaşına kadar), Şumnu Kız Saz Orkestrası, yetenekli genç solistler Denis Fikretov, Mirel Tuncay ve Merlin Beyhan,Şumnu Destan Folklor Grubu ve Vetovo Suygu Tatar Oyun Grubu, kapatılan Şumnu Türk tiyatro sanatçısı Emel Tabak, Deliorman Yazarlar Derneği şairleri Ali Bayram, Mustafa Çete, Naim Bakoğlu, Hüseyin Köse, İsa Cebeci, Mehmet Çelik, Ahmet Çelik v.b., Şumnu Kültür Evi Karagöz Gölge Tiyatro oyuncuları, iş adamları, belediye ve kültür dernekleri başkanları ve ekipleri katılımıyla gerçekleşmiştir. Faaliyete gelen misafirler: TC Burgas Konsolosluğundan Sn. Sefa Yüceer ve ekibi, ünlü sanatçı Nargis, Şumnu İmam Hatip Lisesi müdürü, Sofya'dan Prof. İbrahim Tatarlı ve Şumnu'da yaşayan etnik grupların temsilcileri ve genç şairleri (Bulgar, Çingene, Ermeni, Yahudi, Tatar, Pomak, Rus v.b.) Şiir yarışması ve şöleni ile birlikte şunlar kutlandı:
Mozaik dergisi-1 yaşında, Şumnu Kültür Evi Edebiyat Kulübü- 5 yaşında, Destan Folklor Grubu- 6 yaşında, Karagöz Tiyatrosu- 2 yaşında, Şumnu Nazım Hikmet Kültür Evi- 112 yaşında, Şumnu kültür Evi - 1 yaşında, El işleri Kulübü- 5 yaşında ve Şen Mozaik Çocuk Korosu- 6 yaşında. Programda Şumnu Kültür Evi çocukları- Mirel, Nilay, Şeyla ve onların yöneticisi Nurten Remzi güzel sunumlarıyla herkesi duygulandırdı. Şumnu'da doğan, Ankara'da oturan ve 50 yaşından sonra kanser hastalığı geçiren ressam, şair Remziye Ülker resimlerini sergiledi. Sahne dekorunda Bulgarca ve Türkçe HOŞGELDİNİZ ve BARIŞ sözcükleri göz kamaştırdı.
Deliorman'da ilk ve tek olan, bu yıl kurulan Şumnu Kız Saz Orkestrası ve Karagöz Gölge Tiyatro gösterileri programa renk kattı ve sonsuz alkışlar aldı. Şiir yarışmasına katılan genç kalemlerin sayısı54 idi, onların şiirlerinden duygulanan ve heyecanlanan seyircilerin sayısı ise 600 kişiyi aşmıştı. Birincilik kazanan çocuk ve gençlerin isimlerini Jüri Başkanı ve yazar Ali Bayram ilan etti:15 yaşına kadar- 1. Bahar Bahti, 2. Dulovo,Çernik köyünden Melis Gürsel ve Makedonya'dan Zübüş Şemo, 3. Rusçuktan Ece Sezgin ve Makedonya'dan Fulya Mustafa. 15yaşından daha büyükler-1. Şumnu NÜVVAB' tan Mihriban Nizamettin, 2. Şirin Ahmet, 3. Ayşe Hasan.
Şumnu Uluslararası Genç Kalemler şiir Yarışması ve şölenine destek çıkanlar: TİKA, Burgas Konsolosluğu, Şumnu Belediyesi, Şumnu Stiliyan Çilingirov Kütüphanesi, Kırcaali, Vetovo, Kaolinovo, Köklüce ve başka belediyeler, Deliorman'da bulunan okullar ve iş adamları. Katılan genç şair ve misafirler, güzel bir hatıra kalacak hediyeler aldı. Turistik ve Osmanlı dönemi tarihi yerler, Tombul cami, Saat Kulesi, Bedesten, Suntur Hamam yıkıntıları, Kurşun çeşmesi, Ravna çeşmesi, Eski şehir surları ve 1300 yıl Bulgaristan heykeli, ziyaret edildi. Bu güzel genç kalemler buluşması Bulgaristan ve Balkan ülkeleri medyalarına yansıyarak gelecek 2009 yılında yeniden buluşma umuduyla sesini duyurdu.


DİĞER HABERLER